Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reorganizare Regie Autonoma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reorganizare Regie Autonoma

Buna ziua,
Regia Autonoma, spre deosebire de o societate comerciala nu are notiunea Capital Social ci Patrimoniu. La reorganizarea unei regii in SC pe actiuni exista obligativitatea ca tot patrimoniul regiei sa se regaseasca in Capitalul Socila al noii societati sau exista posibilitatea definirii unui Capital Social diferit de Patrimoniul Regiei? Restul bunurilor intrand pur si simplu in patrimoniul noii societati......
Din cate cunosc eu ambele posibilitati sunt viabile
Multumesc pt. raspuns.