Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare a unei parti dintr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare a unei parti dintr-un SRL

As avea si eu nevoie de cateva info...va rog...Avem un SRL cu 4 asociati dintre care unul este si administrator.Srl-ul are 2 firme in componenta care functioneaza relativ separat.Acum vrem sa vindem una din firme fara a vinde intreg srl-ul? Cum putem proceda? Se vinde partea respectiva ca un produs pe factura,se plateste tva-ul si restul de bani putem sa-i retragem? Asta e si ideea, noi, doi dintre asociati vrem sa vindem partea de care ne ocupam, sa achitam taxele si restul sa-i incasam.
Va multumesc
se face un contract de cesiune de parti sociale de la firma care iese catre ceilalti asociati din firma.pe langa acestea se mai intocmesc un act aditional, hotararea aga, act constitutiv actualizat si se depun la registrul comertului
loredana501 a scris:

As avea si eu nevoie de cateva info...va rog...Avem un SRL cu 4 asociati dintre care unul este si administrator.Srl-ul are 2 firme in componenta care functioneaza relativ separat.Acum vrem sa vindem una din firme fara a vinde intreg srl-ul? Cum putem proceda? Se vinde partea respectiva ca un produs pe factura,se plateste tva-ul si restul de bani putem sa-i retragem? Asta e si ideea, noi, doi dintre asociati vrem sa vindem partea de care ne ocupam, sa achitam taxele si restul sa-i incasam.
Va multumesc

Din felul in care ati formulat intrebarea s-ar putea intelege :
- fie ca doi dintre asociatii SRL-ului sunt persoane juridice..
- fie ca SRL-ul desfasoara doua categorii de activitati, dintre care, de una dintre aceste activitati, va ocupati chiar d-voastra impreuna cu un alt asociat !?..

In cazul in care este vorba de cea de-a doua varianta, ati putea sa cesionati (sa vindeti) partile sociale, ce va revin, catre ceilalti doi asociati, sau, eventual, catre terti.

Cea mai simpla maniera de a incasa banii, ce vi se cuvin, ar fi aceea prin care includeti in pretul vanzarii si suma de bani corespunzatoare profitului, ce va revine.
Bineinteles, in acest caz, diferenta dintre valoarea nominala a partilor sociale si valoarea de vanzare, va fi impozitata.

Nu am de unde sa cunosc situatia exacta. Aproape intotdeauna exista mai multe variante. Va sfatuiesc sa apelati la sprijinul unui specialist, pentru a va ajuta sa alegeti varianta potrivita situatiei d-voastra de fapt.
Primoris SRL, Consilier juridic
In esenta dvs. vreti sa vindeti una dintre firmele pe care le aveti (in care detineti participatii=la care detineti parti sociale (SRL)) si intrebati:
" Se vinde partea respectiva ca un produs pe factura,se plateste tva-ul si restul de bani putem sa-i retragem?"
RASPUNSUL ESTE:
- pentru a vinde o firma trebuie sa cesionati partile sociale pe care le detineti in ea.
- nu trebuie factura , nu se pune problema TVA-ului...
Vanzarea se face cu :
- Hotarire AGA;
- Contract de cesiune.
Partile sociale au o valoare nominala ( spre exemplu daca capitalul social este 200 lei si acesta este impartit in 20 parti o parte sociala are valoarea nominala de 10 lei), deci vanzarea (= cesiunea partilor nominale) se poate face la valoarea nominala adica cu 10 lei bucata sau la o valoare mai mare decat valoarea nominala de exemplu cu 18 lei bucata, diferenta intre valoarea nominala si valoarea de vanzare este de 8 lei si constituie castig (din investitii) si se impoziteaza cu 16% conform Codului fiscal.
CONCLUZIE:
Pentru a vinde o firma in fapt trebuie sa vindeti partile sociale pe care le detineti in ea, pentru asta nu este nevoie de factura, este nevoie decat de un contract de cesiune de parti sociale ( la SRL ) sau de actiuni la SA.