avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 ani de facultate - SSD sau S???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 ani de facultate - SSD sau S???

va rog sa-mi spuneti daca, conform sistemului bologna, cei 3 ani de studiu inseamna studii superioare de scurta durata sau studii superioare? cum ar trebui sa fiu incadrata la locul de munca daca pe diploma mea scrie "licentiat in studii economice"? si de fapt, care este meseria mea cu acest titlu?:(
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: e i , utilizator 18:14, 22 Iulie 2010
Imi amintesc ca ei au echivalat studiile noastre superioare cu 'bachelor', si au scazut durata la 3 ani. Dupa aia vine master si apoi doctorat. Studiile superioare nu mai sunt ce erau odata. Adica daca erau proaste acum prostia s-a institutionalizat :))

Pe scurt sunt studii superioare:
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
w0lfshad3, utilizator
Legea 330 spune ca, la bugetari, salarizarea absolventilor ciclului I Bologna se face la nivel de studii superioare. Un licentiat in studii economice poate ocupa (ca bugetar) un post de contabil, sef serviciu economic, etc.
multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absolvent de studii superioare (2010) de 3 ani!!!!! functionar functionar "public" -un functionar cu studii medii si vechime in domeniu de peste 15 ani, termina in anul 2010 studii superioare (3 ani). Poate fi avansat intr-o alta treapta ... (vezi toată discuția)
Ce fel de studii sunt? tudor1973 tudor1973 Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica ,,Stefan cel Mare,, Suceava specializarea contabilitate si informatica de gestiune in anul ... (vezi toată discuția)
Pot promova pe studii superiore daca am absolvit o facultate de 3 ani? Raluk24 Raluk24 Sunt absolventa a Facultatii de management financiar contabil promotia 2010 (durata studiilor 3 ani), 180 credite de stiudiu transferabile (ECTS), licentiata ... (vezi toată discuția)