Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 ani de facultate - SSD sau S???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 ani de facultate - SSD sau S???

va rog sa-mi spuneti daca, conform sistemului bologna, cei 3 ani de studiu inseamna studii superioare de scurta durata sau studii superioare? cum ar trebui sa fiu incadrata la locul de munca daca pe diploma mea scrie "licentiat in studii economice"? si de fapt, care este meseria mea cu acest titlu?:(
va multumesc!
Imi amintesc ca ei au echivalat studiile noastre superioare cu 'bachelor', si au scazut durata la 3 ani. Dupa aia vine master si apoi doctorat. Studiile superioare nu mai sunt ce erau odata. Adica daca erau proaste acum prostia s-a institutionalizat :))

Pe scurt sunt studii superioare:
www.avocatnet.ro/content/for...
w0lfshad3, utilizator
Legea 330 spune ca, la bugetari, salarizarea absolventilor ciclului I Bologna se face la nivel de studii superioare. Un licentiat in studii economice poate ocupa (ca bugetar) un post de contabil, sef serviciu economic, etc.
multumesc pentru raspunsuri.