Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absolvent de studii superioare (2010) de 3 ANI!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absolvent de studii superioare (2010) de 3 ANI!!!!!

-un functionar cu studii medii si vechime in domeniu de peste 15 ani,
termina in anul 2010 studii superioare (3 ani).
Poate fi avansat intr-o alta treapta de salarizare conf. pregatirii (exp.studii superioare) ???
In primul rand pozitia din statul de organizare pe care este prevazuta functia dvs. trebuie sa permita o treapta superioara de salarizare. Apoi trebuie ca la postul respectiv sa fie prevazute cu studii superioare. Dar, in marea majoritate a posturilor studii superioare inseamna studii de lunga durata, adica de 5 ani. Trebuie sa va interesati la compartimentul de resurse umane cum sunt prevederile din statul de organizare pentru postul dvs .Succes!
in concluzie fara master, pot fi trecuta pe studii superioare???
pentru ca pina la 31.12.2009 a fost ok
dar cu noua lege 330/2010, nimeni nu stie !!(in institutia mea) ??????!!!

Daca specializarea studiilor este in domeniul in care lucrati, puteti fi promovat fara probleme pe studii superioare (legea 330 spune clar ca absolventii ciclului I Bologna se salarizeaza la nivel de studii superioare de lunga durata). Problema e ca promovarile pentru functionarii publici sunt suspendate pana la 31.12.2010.
Kyandra, moderator
Va respect punctul de vedere, dar in institutia mea "capete luminate"
se leaga strict de art. 38 din lg. 330/2009 si spun ca "doar absolventii ciclului I si II Bologna se salarizeaza la nivel de studii superioare de lunga durata" , deci doar ciclul I Bologna sunt studii superioare de scurta durata.
functionar "public", utilizator