Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI

Stie cineva de unde pot face rost de fisa postului pentru angajatii Media? redactori, redactor sef, producator, cameraman, editor general etc.?
De la o firma de consultanta in domeniul resurselor umane si te costa, in medie, cca 60 euro pentru fiecare fisa de post.
FISA DE POST REDACTOR DE ZIAR / ZIARIST
Nr. ................. / ......................

SC …….............................……………… SRL / SA

Organizatia: SC …………...............…. SRL / SA
Denumirea postului: redactor de ziar / ziarist
Codul COR: 245113
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Munca unui redactor de ziar, sau ziarist este aceea de a informa publicul despre evenimentele din diferite domenii cu ajutorul stirilor media. Redactorii de obicei nu sunt ei însisi autori de reportaje, ci administreaza si controleaza munca altora. Sub-redactorii pregatesc materialele altora spre publicare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
Ziaristii (si uneori redactorii):
- trebuie sa urmareasca informatiile despre evenimentele din domeniul politicii interne si externe, din domeniul economiei, culturii, sporturilor, vietii sociale etc., în conformitate cu specializarea redactorilor, inclusiv informatii cu privire la vizite personale în locuri unde aceste evenimente au loc si sa ia interviuri ale participantilor si martorilor la aceste evenimente
- sunt implicati în primirea de informatii prin corespondente
- monitorizeaza alte stiri din media
- sorteaza, analizeaza si prelucreaza mai departe informatiile primite
- scriu editoriale, rapoarte si comentarii pe baza evenimentelor importante
- redacteaza articole complete sau teme din diferite domenii în reviste si ziare
- cauta autori externi si colaboratori, negociaza cu privire la articole si la alte contributii din partea acestora, inclusiv cu specificarea formei, continutului, lungimii si pretentiilor autorului
- editeaza materialele puse la dispozitie de colaboratorii externi si publica manuscrisele adaptate
- negociaza cu privire la interviuri cu personalitati importante, experti, angajati competenti din domeniul administratiei de stat, persoane interesante etc., iau aceste interviuri, adapteaza textele si le dau bun de tipar
- proceseaza documentele text pentru radio si televiziune
- scriu eseuri, glose, analize si îsi aduc alte contributii cu creativitate de jurnalist, inclusiv pentru publicatii întregi (cum sunt carti care contin interviuri cu personalitati, autobiografii ale personalitatilor sportive sau artistilor etc.).

DESFASURAREA ACTIVITATII
Munca se desfasoara în diferite medii :
- de la sali de conferinta la sali de congres,
- pe strazi,
- în zone din afara oraselor,
- în locuri periculoase
- la demonstratii sau pe câmpuri de lupta, dupa cazul.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:
- reportofonul,
- microfonul
- echipament de birou uzual,
- calculator

CERINTELE POSTULUI
- facultate de jurnalism

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
- abilitatea de a folosi cuvintele fluent,
- sa aveti reactii si judecata rapida,
- abilitate de a improviza,
- abilitatea de a crea,
- punctualitate,
- abilitate de a negocia cu oamenii
- o tinuta si maniere cultivate.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru :

Director, Titularul postului,

Data

___________________________________________________________________

Sper sa te ajute asta si restul incearca sa le soliciti pe forumul site-lui indaco.ro......
MICOLIS, utilizator