Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Model cerere de divort cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Model cerere de divort cu acordul partilor

Sunt casatorita de doar 10 luni si doresc sa dicortez. Am citit pe net ca trebuie sa treaca cel putin un an de la data casatoriei. El pare sa fie de acord pentru moment sa mergem impreuna sa depunem actele de divort. Inca nu am consultat un avocat.... presupun ca trebuie sa ajungem si la o astefel de persoana. Inca mi-e jena sa vorbesc despre esecul vietii mele personale in fata unui avocat.

Imi puteti da niste informatii??? Eventual un model de cerere? Sau daca exista o alta solutie pentru a termina o casatorie cat mai repede si cat mai usor???

Va multumesc!
As dori sa stiu daca este necesara prezentarea paratului in cazul unui divort prin acordul partilor si in caz contrar trebuie citat prin presa, ambasada (va pleca din tara inainte de primul termen) si doar procedura de citare va dura 5-6 termene .E de ajuns sa semneze pe citatie ca a luat la cunostinta de ea pt. a nu mai fi nevoie de procedura de citare greoaie daca pleaca? Acestea sunt 2 variante ambele ale unor avocati ! . Se mai poate divorta prin acordul partilor daca e si un copil de 10 ani la mijloc ?Este obligatorie ascultarea lui de catre instanta ?Precizez ca sotii vor sa divorteze prin acordul lor dar sotul (paratul) ar prefera sa nu faca prea multe demersuri (cum ar fi cel de numire a unui reprezentant cu procura speciala pentru a se prezenta in locul lui ).
Ajutor !

As dori sa stiu daca este necesara prezentarea paratului in cazul unui divort prin acordul partilor si in caz contrar trebuie citat prin presa, ambasada (va pleca din tara inainte de primul termen) si doar procedura de citare va dura 5-6 termene .E de ajuns sa semneze pe citatie ca a luat la cunostinta de ea pt. a nu mai fi nevoie de procedura de citare greoaie daca pleaca? Acestea sunt 2 variante ambele ale unor avocati ! . Se mai poate divorta prin acordul partilor daca e si un copil de 10 ani la mijloc ?Este obligatorie ascultarea lui de catre instanta ?Precizez ca sotii vor sa divorteze prin acordul lor dar sotul (paratul) ar prefera sa nu faca prea multe demersuri (cum ar fi cel de numire a unui reprezentant cu procura speciala pentru a se prezenta in locul lui ).
Ajutor !

in cazul divortului cu acordul ambelor parti este necesara prezenta obligatorie a ambelor parti.În faţa instanţelor de fond, părţile se vor înfăţişa în persoană, afară numai dacă unul dintre soţi execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicţie sau are reşedinţa în străinătate; în aceste cazuri, părţile se vor putea înfăţişa prin mandatar.
In cazul in care e vorba de procedura comuna de divort -existand un copil in varsta de 12 ani- daca procedura de citare a partilor este indeplinita (sotul semneaza citatia) si isi desemneaza mandatar cu procura autentica prin care recunoaste pretentiile sotiei si accepta incredintarea copilului acesteia ,cam cate termene poate dura procesul tinand cont de copil ?
oti, utilizator
in cazul divortului prin acord comun, dupa 1 an de zile de casatorie, cam cate termene vor fi? cam cat dureaza procesul cu toate demersurile???
cateva luni ,instanta da initial un termen de 2 luni si la primul termen daca sotii staruie in desfacerea casatoriei trece la judecarea cauzei fara administrarea de probe plus ..30 de zile termenul de apel...