Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz

in cazul in care angajatorul iti spune ca te concediaza dar te obliga sa-ti dai singur demisia si iti impune sa platesti echipamentul,in cazul de fata uniforma,este legal sa procedeze asa?La societatea noastra regulamentul spune ca in cazul in care esti concediat nu platesti echipamentul,uniforma,dar in cazul demisiei angajatului ,uniforma se plateste.In cazul nostru sintem obligati sa ne scriem demisiile tocmai pt a plati uniforma,insa exista riscul de a nu mai beneficia de ajutor de somaj.Este legal cum procedeaza angajatorul?
nu semnati nici o demisie, nici dvs. si nici alti colegi si formulati o sesizare la ITM, pentru a-i informa ce se intampla la acel angajator.
Demisia este un act unilateral de vointa.Nimeni nu te poate obliga sa iti dai demisia si nici nu va sfatuiesc sa o faceti.De asemenea nu este indicat nici sa formulati o cerere de incetare a contractului individual de munca in temeiul art 55 lit.b din Codul Muncii (acordul ambelor parti).Lasati-l pe angajator sa procedeze potrivit legii-ex.art.65-codul muncii-in asa fel incat sa beneficiati de ajutorul de somaj.
Nu va scrieti demisia....pentru ca, asa cum ati precizat si dvs veti avea de platit si echipamentul si nici nu veti putea beneficia de somaj si salarii compensatorii....
Si anuntati ITM-ul despre acest comportament al angajatorului.
in cazul de fata este vorba de o institutie publica subordonata Consiliului Judetean Arges
cu atât mai bine ;)
am înţeles că angajaţii de la stat pleacă cu salarii compensatorii cam multe
m1ha1g, utilizator