Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este necesara autorizatie pentru inchidere balcon cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este necesara autorizatie pentru inchidere balcon cu termopan ?

Buna ziua,

Este necesara autorizatie pentru a inchide un balcon cu termopan (pentru sporirea confortului termic) situat la etajul III al unui bloc cu 4 etaje fara a aduce nicio modificare asupra structurii originale a acestuia ?

Daca da, va rog sa-mi comunicati legea si articolul de lege aferent acestui tip de autorizatie.

In speranta unui raspuns cat mai urgent posibil, va rog sa primiti din partea mea cele mai calde salutari si urari de bine.

Iulian DINU
Nu.
art 11 lg.50/91:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
.......
b) reparatiile de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.

Nu.
art 11 lg.50/91:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
.......
b) reparatiile de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.

E discutabil punctul tau de vedere. Legea se refera la schimbarea unei tamplarii cu alta, nu este acelasi lucru cand inchizi cu tamplarie din aluminiu balconul.
Pe aceeasi logica proprietarul apartamentului de la parter poate sa inchida cu tamplarie din aluminiu locul de sub balconul celui de la et. 1.
...inclusiv in situatia in care se schimba materialele.
cu vecinul de la parter e o alta chestiune. el nu doar schimba tamplaria, el construieste un balcon. in fine, cine are o alta parere....
Un balcon deschis nu este acelasi lucru cu un balcon inchis. Daca proiectul constructiei prevede un balcon deschis, atunci cand inchizi balconul nu schimbi o tamplarie cu alta, pur si simplu adaugi o structura pe care montezi geamuri. Aspectul arhitectural va fi diferit. Cum arata un bloc cu toate balcoanele deschise si cum arata un bloc cu 7 balcoane ramase conform proiectului (neinchise) 1 balcon inchis cu cornier vopsit verde si geamuri ovale prinse cu chedere negre, altul vopsit albastru cu geamurile dreptunghiulare vopsit albastru, unul cu tamplarie din aluminiu alba cu geam termopan, altul din lemn, unul in stanga alul in dreapta ...
Concluzia este ca inchiderea balconului se face doar cu autorizatie, desi functionarii de la primarie nu iau nicio masura impotriva clor care o fac fara.
corect.

pt proging 10: trebuie sa obtineti, asadar, autorizatie de construire:)