Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Directia Taxe Locale - reprezentare prin procura
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Directia Taxe Locale - reprezentare prin procura

Pt. eliberarea unui certificat de la D.I.T.L. catre un imputernicit este necesara o procura notariala . Este invocat Art. 18 (1) din C.P Fiscala.
Desi certificatul a fost facut cu o intarziere mare (dublul perioadei legale) se solicita originalul actului sau o copie legalizata pentru dansii in conditiile in care s-a depus copie certificata si s-a prezentat pentru conformitate originalul.

Parerea dvs. este ca aceasta procedura (de solicitare a unui document autentic) este legala sau un abuz?

Va multumesc
Nu stiu care este temeiul legal, dar peste tot (inclusiv la impozite si taxe) cand am reprezentat pe cineva prin procura, mi-a fost solicitat originalul procurii, care a si fost retinut de altfel....bine ca facusem procura in mai multe exemplare.....
doina_manuela, utilizator
Nu-i abuz. Exact asa cere Codul de procedura fiscal: original sau copie legalizata. Si nu are legatura cu termenul de eliberare.