Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere platite pentru tatici,la nasterea unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere platite pentru tatici,la nasterea unui copil

buna ziua,
sunt un proaspat tatic si doresc sa aflu,sa-mi confirmati de dreptul celor 5 zile platite de catre angajator si daca ? se iau cumva din zilele de concediu de drept?o intrebare oarecum retorica..;ce pasi terbuie sa urmez pentru obtinerea acestor zile libere ?

Va foarte multumesc.
1. Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru nasterea unui copil , si anume : 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura.

2. Aceste zile nu se scad din CO cuvenit.

3. Faceti cerere de acordarea acestora la acre atasati copia certificatului de nastere al copilului.
Art. 61 alin. (1) lit. c) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/29.12.2006, care dispune ca salariatii – deci si tatii - au dreptul la 5 zile libere platite pentru acelasi eveniment, la care se adauga 10 zile libere platite doar tatilor daca au obtinut atestatul de absolvire a unui curs de puericultura - beneficiu acordat o singura data, indiferent de numarul copiilor.
Lg 210/1999 - Lega concediului paternal

Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
Bruta, utilizator