avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Act aditional la contract prestari servicii - lucrari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Act aditional la contract prestari servicii - lucrari noi

Buna ziua,
As avea nevoie de un model de act aditional, la un contract de prestari servicii IT, in care am specificat urmatorele:
"Cererile de schimbare a solutiilor avizate, precum si/sau solicitarile de lucrari suplimentare ale beneficiarului vor fi analizate de prestatorul de servicii, iar in caz de acceptare vor fi considerate ca lucrari noi care vor face obiectul unor acte aditionale la prezentul contract."
"IV. TERMENUL CONTRACTULUI
4.1. Prezentul contract se incheie pe o perioada de 12 luni incepand cu data de ...........
4.2. La expirarea termenului de 12 luni, valabilitatea contractului se prelungeste automat cu perioade de 12 luni, daca nici una dintre parti nu si-a exprimat dorinta de reziliere.
".
"Pretul contractului este inscris in anexele atasate acestui contract."

As dori sa fac cat un act aditional la fiecare lucrare noua.
Cum pot sa specific lucrarile noi si pretul acestora in Actul aditional?

Din cate am inteles nu pot sa fac doar deviz+factura pentru un client cu care nu am contract de prestari servicii. Am nevoie de contract. Asa este?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters155575 , utilizator 15:35, 26 Iulie 2010
Executarea lucrarilor sau prestarea serviciilor pentru un client se fac in baza unui contract de prestare servicii. Prin anexa la contract se prevad lucrarile executate sau serviciile prestate, precum si contravaloarea lor. In cazul ca sunt necesare lucrari suplimentare se incheie un act aditional. In baza acestor documente se emit facturile la care se pot anexa devize semnate de reprezentantii clientului pentru confirmarea lucrarilor si serviciilor prestate din punct de vedere cantitativ si calitativ.

Va multumesc ptr raspuns.
"In cazul ca sunt necesare lucrari suplimentare se incheie un act aditional" Cum trebuie sa arate actul aditional? Exista un model?
"Intre xxxxxxxx in calitate de prestator si
xxxxxxxxxxxx in calitate de beneficiar au convenit: "
ce anume?
Daca ambele parti semneza actul aditional, mai e nevoie si de deviz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Receptia lucrarilor mariusmm mariusmm Buna ziua! Am efectuat la sediul unitatii o reparatie capitala pentru toata cladirea. Am incheiat contractul cu firma respectiva pentru suma de 21000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Dobandire proprietate constructii cf. contract sabinna sabinna Contract de prestari servicii intre doua firme. Pentru a presta serviciile, prestatorul are nevoie de o instalatie si este obligatia lui sa o faca. Partile ... (vezi toată discuția)
Neprestarea de servicii platite in avans, din cauza beneficiarului veronicapopa veronicapopa Un srl emite o factura pentru prestari servicii catre un alt srl beneficiar, care plateste factura in avans. Prestarea serviciilor trebuie sa se faca lunar, ... (vezi toată discuția)