Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cass la venituri din inchiriere - pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cass la venituri din inchiriere - pensionari

Buna,
Efectiv m-am zapacit de cap! Am citit atatea legi si pareri, ca nu mai stiu nimic.
Va rog: stie cineva sa-mi raspunda concret, cu DA sau NU, daca:
- un pensionar cu pensie de 1200 lei care a inchiriat un apartament trebuie sa plateasca si CASS?
Multumesc mult,#-o
Legea nr. 95/2006, art. 257 (2) ,,Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar,,.
Contributia se datoreaza de pensionari numai in cazul in care nu realizeaza venituri asupra carora s-a calculat si platit CASS.
Deci se plateste CASS de pensionarii cu pensie sub 1.000 lei care nu contribuie la asigurarile sociale de sanatate pentru alte venituri reliazate.
In cazul de fata, cand pensia este de 1.200 lei, nu ar trebui sa se plateasca CASS pentru ca pensia de peste 1000 lei este impozabila si se plateste si CASS.
G David a scris:

Legea nr. 95/2006, art. 257 (2) ,,Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar,,.
Contributia se datoreaza de pensionari numai in cazul in care nu realizeaza venituri asupra carora s-a calculat si platit CASS.
Deci se plateste CASS de pensionarii cu pensie sub 1.000 lei care nu contribuie la asigurarile sociale de sanatate pentru alte venituri reliazate.
In cazul de fata, cand pensia este de 1.200 lei, nu ar trebui sa se plateasca CASS pentru ca pensia de peste 1000 lei este impozabila si se plateste si CASS.

Ce parere aveti despre asta:
(4) Persoanele care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. e) si f) din lege platesc contributia asupra tuturor acestor venituri.(5) Persoanele care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) si f) din lege platesc contributia asupra tuturor acestor venituri.???
Am extras din norme...