avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cass la venituri din inchiriere - pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cass la venituri din inchiriere - pensionari

Buna,
Efectiv m-am zapacit de cap! Am citit atatea legi si pareri, ca nu mai stiu nimic.
Va rog: stie cineva sa-mi raspunda concret, cu DA sau NU, daca:
- un pensionar cu pensie de 1200 lei care a inchiriat un apartament trebuie sa plateasca si CASS?
Multumesc mult,#-o
Cel mai recent răspuns: Grati , utilizator 11:01, 27 Iulie 2010
Legea nr. 95/2006, art. 257 (2) ,,Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar,,.
Contributia se datoreaza de pensionari numai in cazul in care nu realizeaza venituri asupra carora s-a calculat si platit CASS.
Deci se plateste CASS de pensionarii cu pensie sub 1.000 lei care nu contribuie la asigurarile sociale de sanatate pentru alte venituri reliazate.
In cazul de fata, cand pensia este de 1.200 lei, nu ar trebui sa se plateasca CASS pentru ca pensia de peste 1000 lei este impozabila si se plateste si CASS.
G David a scris:

Legea nr. 95/2006, art. 257 (2) ,,Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar,,.
Contributia se datoreaza de pensionari numai in cazul in care nu realizeaza venituri asupra carora s-a calculat si platit CASS.
Deci se plateste CASS de pensionarii cu pensie sub 1.000 lei care nu contribuie la asigurarile sociale de sanatate pentru alte venituri reliazate.
In cazul de fata, cand pensia este de 1.200 lei, nu ar trebui sa se plateasca CASS pentru ca pensia de peste 1000 lei este impozabila si se plateste si CASS.

Ce parere aveti despre asta:
(4) Persoanele care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. e) si f) din lege platesc contributia asupra tuturor acestor venituri.(5) Persoanele care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) si f) din lege platesc contributia asupra tuturor acestor venituri.???
Am extras din norme...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie asistenta sanatate pentru dividente valeriurv valeriurv Un pensionar cu o pensie de cca. 2000 lei pe luna in anul 2009 si care primeste dividente trebuie sa plateasca CASS ? (vezi toată discuția)
Contributia de sanatate pentru contractul de colaborare sanda64 sanda64 sunt pensionar la termen, am si un C.I.M. de 8 ore (deci lucrez si se plateste contributia ) dar am si un contract de colaborare la o asoc. Stiu ca daca esti ... (vezi toată discuția)
Pensionarii platesc cas pe dividende? danye danye Buna ziua, Va rog mult sa ma lamuriti intr-o problema. As vrea sa stiu daca pensionarii [b]trebuie sa plateasca[/b] contributia la asigurarile de sanatate ... (vezi toată discuția)