Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta intre casa vecinului si gardul dintre noi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta intre casa vecinului si gardul dintre noi

Buna ziua!
As vrea sa stiu ce distanta trebuie sa fie intre casa vecinului si gardul care ne desparte, vecinul meu tocmai si-a construit o casa de la fundatia careia si pana la gardul care ne desparte sunt 40 cm, iar streasina casei sale este fix deasupra gardului dintre noi? Va multumesc anticipat
Buna ziua !
Avand in vedere Codului civil roman, in conformitate cu prevederile art. 612- 614, "nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietatii ingradite sau neingradite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri intre zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecina".De asemeni "nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de sase decimetri".
In privinta stresinei casei, art.615 din acelasi cod, prevede ca " proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incit apele din ploi sa se scurga pe terenul sau, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sau".
Cu stima !
Nu am mentionat ca imobilul vecinului nu are ferestre catre curtea mea, in acest sens distanta legala intre fundatia casei lui si gardul meu ar fi de 60 cm (6decimetri)?