Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua!
Imi poate da si mie cineva niste informatii?

Cum pot intabula terenul obtinut cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 247/2005?
Unde trebuie sa ma adresez si care sunt pasii care trebuie urmati?

Problema este ca titlul este comun pentru mine si cumnatul meu, dar eu vreau sa intabulam fiecare suprafata sa de teren.
O alta problema este ca suprafata terenului este mai mare decat cea trecuta in titlu (cu cca. 5%). Ce pot face pentru a trece in CF suprafata reala?
Pe cele 2 suprafete de teren sunt construite de mult timp 2 case (de asta vreau sa fie intabulata fiecare in parte).

Va multumesc pentru raspuns.
Pentru a realiza documentatia de cadastru si intabulare sunt necesare urmatoarele acte:

Actul de proprietate al imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor, Act de donatie,etc.) - in doua copii din care una legalizata la notariat;
Certificat Fiscal pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara a sectorului/ localitatii de care apartine imobilul;
Actul de indentitate al proprietarului/proprietarilor - in doua copii;
Cerere tip completata si semnata de proprietar – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Declaratie tip privind identificarea limitelor proprietatii pentru care se executa masuratorile – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Cerere tip de inregistrare in Cartea Funciara - pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;

Preturile difera in functie de specificul lucrarii (cadastru, intabulare, localizarea terenului, suprafata apartamentului).

Se poate intabula fiecare separat.
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns insa din pacate nu am gasit raspunsul la ceea ce am intrebat eu.
Cum fac intabularea separat a fiecarui proprietar tinand cont ca titlul de proprietate este comun?
Cum procedez ca sa intabulez tot terenul tinand cont ca suprafata trecuta in titlul de proprietate este mai mare in realitate?

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns insa din pacate nu am gasit raspunsul la ceea ce am intrebat eu.
Cum fac intabularea separat a fiecarui proprietar tinand cont ca titlul de proprietate este comun?
Cum procedez ca sa intabulez tot terenul tinand cont ca suprafata trecuta in titlul de proprietate este mai mare in realitate?

intai trebuie sa faceti partajul terenului , apoi cadastru pentru fiecare proprietar si dupa aceea intabularea pentru fiecare proprietar.
Daca vreti sa intabulati tot terenul, faceti cadastru pe toata suprafata si apoi depuneti actele in numele dvs si al celuilalt proprietar la Biroul de Carte Funciara pt intabulare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru ca aveti o diferenta de suprafata fata cea mentionata in titlu, cred ca ar fi mai bine sa intabulati toata proprietatea in indiviziune. Astfel, in cartea funciara va aparea "teren in suprafata de x mp din acte (y mp. din masuratori)" respectiv parcela nr ... (cea scrisa pe titlu - 123 de ex) cu nr cadastral z.
Apoi faceti o documentatie de dezmembrare a suprafetei in doua loturi - parcela 123/1 cu nr. cadastral z/1 si parcela 123/2 cu nr. cadastral z/2. Si, printr-un act de partaj la notar luati fiecare lotul asupra caruia ati cazut de acord.
Dupa depunerea actului de partaj la cartea funciara, unul dintre proprietari va ramane in vechea carte funciara, iar pentru celalalt se va deschide o carte funciara noua.
romascanu, moderator
Multumesc de raspuns!
Deci daca am inteles bine toati acesti pasi ii fac cu un notar. Nu e nevoie de un avocat pentru asta.
Primul pas ar fi intabularea in indiviziune - se face la cartea funciara pe ambii proprietari
Al doilea pas documentatie de dezmembrare - o face un inginer topograf
Al treilea pas intocmirea unui act de partaj - la notatriat
Si ultimul pas depunerea actului de partaj la cartea funciara pentru intabularea individuala.
Am inteles corect?
Ar mai fi totusi cateva intrebari:
1. La intabularea in indiviziune trebuie intocmita tot asa o expertiza facuta de un inginer topograf autorizat?
2. Care este diferenta maxima acceptata intre supraftaţa reala (determinata prin masuratori de topograf) si cea trecuta in titlu?
3. Care ar fi costurile aproximative pentru aceste activitati?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.