Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar

am si eu o intrebare.....ca si avocat stagiar, vreau sa colaborez cu un avocat ce face parte din baroul bucuresti, desi eu sunt inscrisa in baroul arges, precizez ca nu vreau sa reziliez contractul de colaborare deja existent. Pot face asta? sau este nevoie de alte formalitati? multumesc
Va trebuie un contract de colaborare si transfer in baroul bucuresti
buna ziua .
nu puteti colabora cu un avocat din bucuresti, daca sunteti inscrisa in baroul din judetul arges.
imi pare rau sa-i contrazic pe colegi dar exista un comentariu in acest sens pe site-ul unbr pe care vi-l anexez in continuare:
,,Avand in vedere inexistenta unei ingradiri exprese, inexistenta unei limitari teritoriale a activitatii avocatului si ca urmare a aplicarii principiului libertatii si independentiei, apreciem ca nu este interzis ca membrul unui barou, avocat definitiv, sa incheie contracte de colaborare cu vreuna dintre formele de exercitare a profesiei de avocat infiintate de membrii altui barou din tara.
Apreciem ca libera miscare a avocatilor implica obligatii din partea organelor profesiei de uniformizare a standardelor pentru primirea in profesie, pregatirea profesionala pe perioada stagiului, definitivarea in profesie si pregatirea continua a avocatilor."