Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale

ce temei legal are incetarea contractului de munca urmare pensionarii anticipate partial
freeelis a scris:

Cred ca ar trebui sa vedeti si art.41alin. (5) din legea nr.19/2000 ...

Legea 19/2000 la art. 41 (5) prevede "Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului."

Cred ca ar trebui sa cititi dvs. mai atent , nu doar sa "vedeti" ... , cu toata stima ....
CIM pentru toate categ de pensii inceteaza conf art 56 lit (d)/C muncii:

De fapt, care ar fi temeiul de drept al incetarii c.i.m. in aceste situatii dupa parerea dvs ? ... acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).

:offtopic:
Citesc destul de bine si fara a mai fi nevoie de vreo ironie din partea dvs ..