avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in cazul pensiei anticipate partiale

ce temei legal are incetarea contractului de munca urmare pensionarii anticipate partial
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:51, 30 Iulie 2010
freeelis a scris:

Cred ca ar trebui sa vedeti si art.41alin. (5) din legea nr.19/2000 ...

Legea 19/2000 la art. 41 (5) prevede "Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului."

Cred ca ar trebui sa cititi dvs. mai atent , nu doar sa "vedeti" ... , cu toata stima ....
CIM pentru toate categ de pensii inceteaza conf art 56 lit (d)/C muncii:


De fapt, care ar fi temeiul de drept al incetarii c.i.m. in aceste situatii dupa parerea dvs ? ... acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).

:offtopic:
Citesc destul de bine si fara a mai fi nevoie de vreo ironie din partea dvs ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii ONELIN ONELIN Care credeti ca este rationamentul pentru care legiuitorul a modificat prin legea nr.49/2010, litera d) a art.56 din Codul Muncii? Cum inceteaza CIM in cazul ... (vezi toată discuția)
Incetare contract pensionare anticipata Vioreld Vioreld buna ziua. imi puteti spune cu ce articol inceteaza un c.i.m. in acest caz? (vezi toată discuția)
Incetare c.i.m. la pensia anticipata Raptor_40 Raptor_40 Aparitia Legii 49/2010 a reglementat un termen (cu 30 zile inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare se pot depune dosarele atat la pensia pentru ... (vezi toată discuția)