Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Aveti idei de alte jocuri pe care le putem juca in ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Aveti idei de alte jocuri pe care le putem juca in forum?

Am vazut pe alte forumuri ca au inventat tot felul de jocuri cu cuvinte si numere. Aveti idee de astfel de jocuri? Haideti sa mai gasim jocuri pe care sa le jucam aici.

Pana atunci, ma duc sa ma uit la celelalte discutii si sa incep sa raspund si eu. =D>
o idee inspirata din jocul "mima " pe care ma gandesc ca l-am putea adapta pentru conditiile noastre .
Cineva da o definitie, alta decat cea conventionala , pentru un cavant la care s-a gandit.
Definitia poate fi si in versuri.

De exemplu : are coada, tine lichide si solide

eu m-am gandit la cuvantul "lingura"
poate fi si tigaie, si mai pot fi inca o multime de alte obiecte, dar cuvantul pe care il astept este lingura.
Cine ghiceste primul cuvantul este proclamat "stiutor" si va avea in status , in ziua respectiva , acest cuvant.
Daca aveti alta idee pentru a inlocui cuvantul "stiutor" - schimbam .
Ce am spus mai sus este doar o idee, care poate fi proasta, buna sau perfectibila.

:magic:
Eu sunt de acord cu ideea. Cine mai voteaza? =D>
Ideea e buna! Pune mintea la contributie... :)

Cum facem cand doi - sau trei - ofera simultan acelasi cuvant? Ca se poate intampla...
trope_doi a scris:

Cum facem cand doi - sau trei - ofera simultan acelasi cuvant? Ca se poate intampla...

ramane cuvantul celui mai inalt/inalte.:))
Pai, eu as zice sa definim mesajele scrise simultan ca fiind mesaje scrise in maxim 2 minute de la data scrierii primului care a aparut in forum cu cuvantul corect. Nu?

Hai, cine incepe un topic nou cu jocul asta? Ca e misto. Si tot in primu mesaj sa punem si regulamentul sa inteleaga toti cum se joaca =D>