Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea adoptatului in Transilvania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea adoptatului in Transilvania

Adoptatul conform Codului civil austriac, in Maramures, 1926, decedat in 1979, fara copii, fara testament, este asimilat adoptatului cu efecte restranse, sau adoptatului cu efecte depline? In lipsa altor mostenitori, atat din familia adoptatorului, cat si a adoptatului, nepoata de frate a adoptatului il poate mosteni sau nu?
nepoata de frate il poate mosteni fara nici un dubiu, chiar daca e adoptat.. se prezuma ca e adoptat cu efecte depline, mai ales ca nu e nimei sa conteste acest fapt
adoptatul fiind adoptat cu efecte depline ("se prezuma"), nepoata lui de frate (din familia fireasca) il mosteneste?? nu sunt rupte legaturile cu familia fireasca?