avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioade asimilate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioade asimilate

Perioada in care am beneficiat de indemnizatie de somaj(2004-2005)nu se considera perioada asimilata conf.art.49 lit.d,din legea 263/2010 ?
1. In art. 49 din Lgea 263/2010 nu este prevazut ca perioada de somaj este stagiu asimilat stagiului de cotizare la pensie.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei fiind facuta de Agentia de Somaj.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 48.
(1) Beneficiarii de indemnizaţie de şomaj sunt asiguraţi în sistemul asigurãrilor sociale de stat şi în sistemul asigurãrilor sociale de sãnãtate şi beneficiazã de toate drepturile prevãzute de lege pentru asiguraţii acestor sisteme.

(2) Contribuţia pentru asigurãrile sociale de stat şi contribuţia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj şi se vireazã caselor de asigurãri respective de cãtre agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã.

(3) Drepturile de asigurãri sociale de stat ale persoanelor beneficiare de indemnizaţie de şomaj se suportã din bugetul asigurãrilor sociale de stat.



Daca, conf. art.48 pct. 3, din legea 76/2002 , indemnizatia de somaj este o asigurare sociala de stat , atunci clar ca art. 49 litera ,, d ,, din legea 263/2010 se refera si la somaj, deoarece rezulta ca indemnizatia de somaj este o asigurare sociala de stat acordata potrivit legii , exact ce spune litera ,,d ,, din art.49.
Eu am beneficiat de indemnizatie de somaj in 30.06.2004 - 30.06.2005 , deci ar trebui sa mi se considere peroiada asimilata.
•Perioadele pana la 28.02.2002 in care persoana a primit indemnizatie de somaj sau de integrare profesionala potrivit art. 15 din Legea 1/1991, SE IAU in calcul si la stabilirea sporului de vechime;
• Perioadele dupa 1.03.2002 in care persoana a primit indemnizatie de somaj potrivit Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea fortei de munca, NU SE MAI IAU in calcul si la stabilirea sporului de vechime, ci doar la stabilirea drepturilor la pensie.

Perioada de somaj intra in toate stagiile de cotizare(complet;total;minim)pentru deschiderea drepturilor la pensie.
In acest caz,ce importanta mai are ca este,sau nu,stagiu asimilat ?
Stimate domn, daca nu are nici o importanta , ce sens mai are litera ,, d,, din art. 49, din legea 263/2010 ?

Alte discuții în legătură

Care sunt cele mai avantajoase conditii pentru pensionarea anticipata? irinairina13 irinairina13 Buna ziua, Puteti sa-mi raspundeti, va rog, la urmatoarele intrebari: 1. Un barbat nascut in anul 1952 la cati ani se poate pensiona anticipat? In cazul ... (vezi toată discuția)
Perioada de somaj este perioada asimilata stagiului de cotizare? mihamihaela06 mihamihaela06 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu perioada asimilata la pensie. Am cautat in legrea 263 din 16 dec 2010 si am gasit: ART. 49 ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare Andreibazavei Andreibazavei Stagiuld e cotizare somaj ser va adauga la stagiu de cotizare pensie? Sau sunt doua stagii diferite? (vezi toată discuția)