Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatare

x a cumparat de la y un teren prin chitanta de mana, nici una dintre parti nu au avut resursele finanaciare a perfecta un act notarial , intre timp y a decedat nemaiavand niciun mostenitor nici macar sot supravietuitor.
x a introdus la judecatorie o actiune in constatare ptr ca instanta sa pronunte o hot judecat care sa tina loc de act de vanzare cumparare.
intrebarea este x a procedat corect formuland o astfel de cerere ? ce se poate intampla deca vanzatorul a decedat si nu mai are mostenitori
multumesc
Daca ati introdus actiunea dupa decesul lui x, veti avea surpriza ridicarii de catre instanta a exceptiei lipsei capacitatii procesuale de folosinta.
Actiunea va fi respinsa ca fiind introdusa impotriva unei persoane fara capacitate procesuala de folosinta.