avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract V-C
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract V-C

Buna. Caut ajutor in urmatoarea speta. X - SRL ii vinde lui Y - PFA cu contract de v-c semnate de ambele parti si de martori semnatari anumite aparate de cafea. Nu exista facturi. X le preda lui Y, iar Y nu plateste pretul desi a trecut 1 an de la incheierea contractelor, iar termenul de plata era la 3 luni de la semnarea acestuia. In cadrul contractului de v-c, Y s-a obligat ca lasa gaj 3 autoturisme in cazul i care nu va plati in 3 luni pretul. Pe X il intereseaza sa obtina pretul stipulat in contract. Sunt mari sansele lui X sa obtina banii? Care este cea mai buna cale? Va multumesc pt. ajutor.
Cel mai recent răspuns: Mihaiela Dragomir , Avocat 12:24, 2 August 2010
am inteles ca acele autoturisme nu mai sunt in proprietatea debitorului. oricum se doreste recuperarea contravalorii produselor din contract. dar decat nimic sunt ok si autoturismele.
in acest caz trebuie sa mergi pe calea dr comun;
n-ai sanse altfel;
pt procedurile de urgenta trebuie sa ai o creanta certa , lichida si exigibila

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura semnare contract comercial asbinvest asbinvest Buna ziua ! Am cumparat ca persoana juridica ( X - actionar 100% , administrator 100% , autorizat 100% pentru specimen semnatura bancara ) marfa cu ... (vezi toată discuția)
Compensare magyari magyari Am o problema destul de complicata, si nu stiu daca solutia aleasa de mine este corecta, motiv pentru care va expun pe scurt situatia, cu rugamintea de a ... (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere ContSters115121 ContSters115121 Daca avem un contract cu o firma, in care sunt prevazute penalitati de intarziere, putem sa facem direct factura de penalitati si sa le solicitam plata lor sau ... (vezi toată discuția)