Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... raspundere administrator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

raspundere administrator

am devenit asociat unic si administrator al unui srl iar in aceeasi zi am dat procura notariala fostului asociat unic si administrator prin care acesta avea puteri depline in reprezentarea societatii.
societatea a intrat in faliment iar acum s-a solicitat angajarea raspunderii organelor de conducere-in speta eu. toate contractele au fost semnate de cel pe care l-am desemnat ca administrator.
am vreo sansa sa determin angajarea raspunderii sale exclusive?
va trebui in proces sa demonstrezi ca actiunile lui in perioada in care a fost mandatat sa actioneze ca administrator...au dus la faliment...dar DOAR actiunile lui ...daca nu vei avea un avocat destul de bun sa demonstreze asta...care si asa e foarte greu ...nu prea cred...k vei putea sa invoci doar responsabilitatea lui
La cererea administratorului judiciar sau a lichidatorului, judecătorul-sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de supraveghere din cadrul societăţii sau de conducere, precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte:
a) au folosit bunurile sau creditele persoanei juridice în folosul propriu sau în cel al unei alte persoane;
b) au făcut acte de comerţ în interes personal, sub acoperirea persoanei juridice;
c) au dispus, în interes personal, continuarea unei activităţi care ducea, în mod vădit, persoana juridică la încetarea de plăţi;
d) au ţinut o contabilitate fictivă, au făcut să dispară unele documente contabile sau nu au ţinut contabilitatea în conformitate cu legea;
e) au deturnat sau au ascuns o parte din activul persoanei juridice ori au mărit în mod fictiv pasivul acesteia;
f) au folosit mijloace ruinătoare pentru a procura persoanei juridice fonduri, în scopul întârzierii încetării de plăţi;
g) în luna precedentă încetării plăţilor, au plătit sau au dispus să se plătească cu preferinţă unui creditor, în dauna celorlalţi creditori.