Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art.290
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art.290

Va rog sa-mi spuneti care sunt elementele constitutive ale infractiunii din art.290cpp.
In cazul in care documentul modificat nu s-a folosit, mai este o infractiune?
@cosmogirl
Depinde. Exista un termen de prescriptie a raspunderii penale, dar daca a inceput cercetarea/urmarirea penala acest termen este suspendat. Daca nu a facut nimeni nici o plangere si nici nu s-a sesizat nimeni din oficiu, trebuie sa treaca 5 ani de la savarsirea faptei ca sa se prescrie raspunderea.
Multumesc!
Obiectul juridic special: relatiile sociale referitoare la asigurarea veridicitatii si increderii publice in adevarul pe care trebuie sa il exprime inscrisurile sub semnatura privata producatoare de consecinte juridice.
Obiectul material: inscrisul sub semnatura privata
Subiectul activ: orice persoana care indeplineste contitiile cerute de legea penala fara sa ceara o calitate speciala.
Subiectul pasiv: persoana fizica sau juridica a caror interese au fost ori ar urma sa fie lezate.
LATURA OBIECTIVA
Elementul material: se realizeaza prin doua actiuni comise succesiv - o actiune de falsificare a inscrisului (prin contrafacere sau alterare) si o actiune de folosire a inscrisului falsificat sau incredintarea sa spre folosire altei persoane
Urmarea imediata: se creeaza o stare de pericol pt increderea publicaacordata valorii probante a unor asemenea inscrisuri.
Raportul de cauzalitate: trebuie sa existe o legatura de cauzalitate intre actiunea de falsificare urmata de folosirea sau incredintarea spre folosire a inscrisului si starea de pericol
LATURA SUBIECTIVA: forma de vinovatie fiind cea care ne intereseaza, o voi mentiona numai pe aceasta - intentia directa, ba chiar o intentie calificata deoarece faptuitorul urmareste un anumit scop, respectiv "producerea unor consecinte juridice".
ContSters178374, utilizator