Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... scrisoare de recomandare pentru examenul de definitivat
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

scrisoare de recomandare pentru examenul de definitivat

Buna ziua,

cum trebuie sa arate o scrisoare de recomandare pentru examenul de definitivat?

Exista un model standard? Trebuie specificat in scrisoare ca s-a efectuat stagiul la acel consilier juridic care da recomandarea sau doar semnatura in sine este importanta?

Multumesc.
Nu exista un model tip, doar datele importante si esentiale, inclusiv o scurta si succinta caracterizare a activitatii, comportamentului profesional etc. a consilierului juridic .
Va multumesc. :D
Revin pe tema recomandarii: recomandarea poate proveni de la un cons.jur. definitiv din alt colegiu decat al celui din care face parte stagiarul in cauza?

Va multumesc.
Examenul pentru definitivare este diferit de la o asociatie a consilierilor juridici la alta. Asociatiile consilierilor juridici sunt independendente una fata de alta, sunt persoane juridice de drept privat fără scop patrimonial infiintate in baza OG 26/2000 cu respectarea Legii 514/2003, avand fiecare statutul sau propriu si in consecinta reguli proprii, taxe proprii. Desi se doreste a se crea impresia ca aceste asociatii denumite (sau nu) colegii ar fi o structura similara barourilor in realitate sunt cu totul altceva.
Presupun ca este vorba de Colegiu Consilierilor Juridici dintr-un anumit judet si nu asociatie .

Nu ca nu ar fi legale dar stiu ca este vorba de colegii si nu de asociatii.