avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACT DE COMODAT PENTRU SEDIU SOCIAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACT DE COMODAT PENTRU SEDIU SOCIAL

Buna ziua

As avea si eu o intrebare
Vreau sa infiintez un SRL care isi va desfasura activitatea la sediul social (respectiv locuinta in care stau). Locuinta a fost dobandita in urma unei mosteniri de la tatal meu, care la randul sau a mostenit-o de la mama sa, ea fiind cumparatoarea de drept.

1. Trebuie sa mentionez in contractul de comodat toti mostenitorii si sa-i atasez atat certificatele de mostenitor cat si actul de vanzare cumparare?

2. Trebuie sa mentionez in contract ca sediul social va avea activitate lucrativa?

3. Este considerat valabil contractul de comodat facut sub semnatura privata si inregistrat doar la administratia financiara, pentru cei de la Registrul Comertului?


Va multumesc
Cel mai recent răspuns: mjion , utilizator 15:53, 9 August 2010
1. Nu, nu trebuie mentionat decat proprietarul, fara sa anexati dovada proprietatii.

2. E de la sine inteles ca va exista activitate lucrativa din moment ce comodatarul (societatea) este o societate comerciala.

3. Este valabil contractul de comodat sub semnatura privata. Nu este necesara nici inregistrarea la admin. financiara, intrucat nu produce venituri pentru comodant (proprietar), ca sa constituie baza de impozitare.
emiltatu a scris:

1. Nu, nu trebuie mentionat decat proprietarul, fara sa anexati dovada proprietatii.

2. E de la sine inteles ca va exista activitate lucrativa din moment ce comodatarul (societatea) este o societate comerciala.

3. Este valabil contractul de comodat sub semnatura privata. Nu este necesara nici inregistrarea la admin. financiara, intrucat nu produce venituri pentru comodant (proprietar), ca sa constituie baza de impozitare.


Ma scuzati, dar mai nou se inregistreaza la administratia financiara toate actele ce atesta dreptul de folosinta, conform OUG 54/2010, iar Administratia elibereaza
*Adeverinta privind inregistrarea documentului care atesta dreptul de folosinta
*Certificat pentru spatiu cu destinatie de sediu social conform OPANAF 2112/2010
care vor insoti contractul de comodat la depunerea dosarului la Registrul Comertului
Aveti dreptate, am pierdut din vedere OUG 54/2010. Scuze solicitantului.
Va multumesc pentru promptitudine

Deci in contractul de comodat e de ajuns daca mentionez ultimii mostenitori si numarul si data certificatului de mostenitor, fara a mai preciza alte detalii?

In modelul de contract de comodat pe care l-am avut l-a dispozitie drept exemplu era trecut si numarul din registrul de transcriptiuni al dreptului de proprietate si singura informatie pe care o am despre acest lucru este din 1997 de cand bunica mea a incheiat contractul de vanzare cumparare. De aceea nu sunt lamurita daca trebuie trecuta toata povestea sau nu?

Cu stima
Trebuie sa depuneti actul ce face dovada dreptului de proprietate al comodantului si in virtutea caruia acesta poate ceda dreptul de folosinta al spatiului catre comodatar (ex.:extras CF,.)!

Alte discuții în legătură

Contract de comodat pentru sediu social pfa- imobil in indiviziune ancristida ancristida Buna ziua, as vrea sa stiu cum sa redactez un contract de comodat in cazul in care imobilul are doi mostenitori, aflati in indiviziune. Oare este neaparat ... (vezi toată discuția)
Sediu social la apartament in chirie TudorS24 TudorS24 Buna ziua, Am o intrebare la care as avea nevoie de un raspuns va rog. Situatie: In momentul de fata locuiesc in chirie, din cate stiu eu proprietarul ... (vezi toată discuția)
Sediu social andrei_bucuresti andrei_bucuresti Buna ziua, as dori sa stiu ce responsabilitati implica un SEDIU SOCIAL pentru proprietarul apartamentului. Este vreun motiv pentru care ar trebui sa se ... (vezi toată discuția)