Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori

Buna ziua! As vrea sa va relatez o situatie si sa va pun o intrebare. Doua persoane au trait in concubinaj cativa ani , timp in care li s-a dat un apartament de stat. Apoi s-au casatorit si dupa alti ani au cumparat acel apartament. El are doi copii dintr-o casatorie anterioara iar ea unul. Impreuna nu au copii. Cum se imparte acel apartament dupa moartea celor doi? Fiecaruia ii revine aceeasi cota? ( intreb asta pentru ca ea zice asa:"copilul meu are jumatate din apartament-dupa moartea noastra- iar cei doi ai lui, impreuna, cealalta jumatate-adica cate un sfert-") Dar daca succesiunea se face cand unul dintre ei traieste? Multumesc!
Daca succesiunea va avea loc in privinta unuia dintre soti doar, succesibilii vor fi sotul supravietuitor impreuna cu copiii defunctului.
Nu se poate dezbate succesiunea in timpul vietii.

Nu se pune problema cum a spus sotia, pt ca depinde de cine moare primul.
In masa succesorala intra jumatatea defunctului.
De exemplu:
Moare el, vine sotia supravietuitoare ( 1/4) si copiii lui (3/4). Apoi moare si ea, copilul ei mosteneste ce avea mama ( jumatatea ei + 1/4 din mostenirea lui). In total va avea copilul ei 5/8 si copiii lui 3/8.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
daca decedeaza ambii in acelasi timp copiii tatalui vor mosteni partea tatalui si copilul mamei va mosteni partea dansei.daca decedeaza doar unul din ei, sotul supravietuitor impreuna cu copilul sotului decedat sunt cei cu vocatie succesorala.