Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune mama decedata tata vitreg
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune mama decedata tata vitreg

mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor sau partea ce imi revine?
sa mergeti impreuna cu fratele si tatal dvs vitreg la notariat sa dezbateti succesiunea pt bunurile mamei.
Deschideti succesiunea dupa mama la notar daca va intelegeti sau prin instanta daca sunteti in contradictoriu.
Din toata masa succesorala a mamei( deci 1/2 din totalul bunurilor din casatorie si bunurile dobandite de mama inafara casatoriei) ,dvs. cu fratele dobanditi 3/4 si 1/4 revine tatalui vitreg.
Va trebui sa dezbateti succesiunea dupa mama, adica prin buna intelegere, la notar, sau daca nu va intelegeti, in instanta, sa stabiliti:
- cine sunt mostenitorii dupa mama dvs. (dvs., fratele, sotul mamei)
- ce cote din msotenire primesc fiecare
- in ce consta moastenirea (ce bunuri sunt)
- cum se impart practic bunurile intre dvs.

Este recomandat ca, in primele 6 luni de la deces, sa dati cel putin o declaratie notariala de acceptare a moastenirii, pentru a nu o pierde.
Dezbaterea succesiunii este scutita de unele taxe daca este facuta in termen de 2 ani de la deces.
Este recomandat ca dvs si fratele sa mergeti la notar si sa acceptati succesiunea de pe urma mamei dvs , in 6 luni de la deces.
Ulterior dezbateti succesiunea impreuna cu tatal vitreg.
Condoleante!
multumesc pt raspunsuri.problema e ca eu plec din tara si ma intorc sper ,anul viitor cu cv bani . acm nu am bani pt dezbatere.pot face doar acceptarea succesiunii pt a avea siguranta in viitor ca nu pierd?
trebuie sa mergem toti odata sau putem merge fiecare separat pt acceptarea succesiunii?
si stiti si un pret estimativ pt acceptare?
miky68, utilizator