avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum evit tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum evit tva

eu firma neplatitoare tva - domeniu prese - editare ziare
distribuitor presa , platitor de tva
pret final consumator ziar - 1 ron

distrbuitorul ia x % din vanzari

el pentru ca le revinde ...si e platitor de tva, trebuie sa adauge tva-ul in pretul de 1 ron , adica 0.84 pret ziar + tva = 1 ron .
din aia 0.84 el isi ia x % comision , iar restul imi ramane mie.

cum pot evita tva-ul in situatia de fata, daca se poate ...

ca el sa cumpere de la mine ziarul cu 1 ron si sa il vanda tot cu 1 ron
si nu sa il cumpere cu 0.84 ron si sa il vanda cu 1 ron .

o solutie mai convenabila pe care o stiu ar fi sa faca monetare separate pentru mine , si astfel sa adauge tva-ul doar pe cele vandute nu si pe retur .
pentru ca daca eu ii dau cu 0.84 .. e pentru tot tirajul 10000 bucati de exemplu ...chiar daca se vand toate sau nu.
ma insel ?
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 21:11, 5 August 2010
aveti un mod foarte complicat de a pune problema.
cota in vigoare pentru ziare este 9%.
dvs. aveti un cost de productie, la care adaugati o marja de profit si apoi facturati catre distribuitor, fara tva, aplicand regimul special pentru intreprinderi mici, de ex. 0.7 lei
distribuitorul aplica un adaos de aprox 31%, rezultand un pret de vanzare de 0.92 + tva 9% = 1 leu

ce tva vreti sa evitati? daca distribuitorul castiga 0.22 lei pentru fiecare ziar, nu e ok?
puteti semna un contract de prestari servicii, insa va trebui sa-i achitati contravaloarea serviciilor + tva 24%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul tva Victor-Dan Victor-Dan 24 din 100 reprezinta 24% TVA-ul etste 24% Atunci daca avem un produs care costa 100 lei calculam astfel 100:1.24=80.64(valoarea fara tva) 80.64 x ... (vezi toată discuția)
Import extracomunitar versatill versatill salut..as vrea sa stiu daca imi poate da cineva un sfat pt situatia in care vreau sa import bunuri din afara UE..sa zicem ca exista taxe vamale de 10 %,un pret ... (vezi toată discuția)
Trecere la platitor tva emilpiros emilpiros buna ziua. daca ma poate ajuta cineva... am o intreprindere individuala, neplatitor TVA comert. Problema e ca , desi am produse foarte cerute, la distribuirea ... (vezi toată discuția)