Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Am si eu o problema , si anume: eu pe data de 22 august termin cic , am fost de am depus cererea de intoarcere la servici iar patronul mi-a spus ca nu ma mai poate primi , se poate sa ma bage in somaj dupa? eu inainte sa intru in cic am lucrat 3 ani
astept rasp urgent ca nu stiu ce sa fac. Multumesc
Da, dar ar trebui sa va desfiinteze postul. Verificati Codul Muncii art. 65 alin. 1. O seara buna!
1. Daca nu va poate primi inseamna ca a desfiinta locul dvs. de munca si trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii si veti primi indemnizatie de somaj.
2. In aceasta situatie trebuie sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare si un salariu compensator, asa cum spune CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.