Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... inchidere societate cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

inchidere societate cu datorii

Va rog mult sa ma ajutati cu catvea sfaturi daca se poate.
Am o societate cu activitatea suspendata. Societatea are un credit un banca, o restanta de 200 de euro la o societate de telefonie mobila. in momentul de fata platesc creditul din banii ramasi in societate(registrul in casa).
Anul trecut am vrut sa inchid societatea dar pers cu care am colaborat pt inchiderea societatii mi a zis ca in primul rand pt ca sa inchid societatea tb sa scap de banii din casa si creditul din banca.
Zilele trecute a revenit persoana respectiva cu un tel si mi a zis urmatoarele:
- pot sa inchid firma sau sa intru in insolventa si cu creditul din banca. ca prin anumite metode se poate si acest lucru.
intrebarea mea este:
1. pot sa intru in insolventa cu toate ca mai am bani in regsitru de casa?
2. se poate asa ceva sa intrii in insolventa si ca administratorul societatii nu va mai plati rata respectiva? asa mi sa comunicat.
eu as vrea sa inchid societatea. momentan nu mai stau in romania si nici nu as mai vrea sa revin.
Bunuri nu am pe firma: dar 2 birouri, un tv si 3 calculatoare.
in caz de insolventa cand nu sunt bunuri se atrage raspunderea administratorului.acesta raspunde personal.
Buna seara .
O conditie pentru acceptarea dizolvarii voluntare,adica cea ceruta de dvs., este ca bilantul de lichidare sa fie cu soldurile finale pe 0.
Deci,trebuie sa faceti in asa fel , incat balanta,respectiv bilantul final,sa nu mai aiba solduri finale .Sa repartizati capitalul,bunurile ,sa achitati datoriile .
Marius Bote .
O conditie pentru acceptarea dizolvarii voluntare,adica cea ceruta de dvs., este ca bilantul de lichidare sa fie cu soldurile finale pe 0.
Deci,trebuie sa faceti in asa fel , incat balanta,respectiv bilantul final,sa nu mai aiba solduri finale .Sa repartizati capitalul,bunurile ,sa achitati datoriile .

Scuzele mele pentru interventie, in aceasi masura ma aflu si eu... Ce se intampla daca unele dintre datoriile SRL-ului sunt undeva pe la 1000 de euro si inca in continua crestere, cu capital social de 10 ron, fara bunuri pe firma? Locuiesc in Austria de cca 1,8 luni, ce mi sa poate intampla? Intreb, pentru ca, contabilul meu mi-a comunicat ca atunci cand voi ajunge la suma de 30.000 ron, voi fi dat in judecata! Raspunderea personala in ce consta? Multumesc!
pt ana28b
1. pot sa intru in insolventa cu toate ca mai am bani in regsitru de casa?
2. se poate asa ceva sa intrii in insolventa si ca administratorul societatii nu va mai plati rata respectiva? asa mi sa comunicat.

1 Nu
sa inteleg ca soc inregistreaza in contul casa un sold debitor dar in realitate banii nu exista, ca urmare nu e greu de dedus ca administratorul va raspunde pentru lipsa
O conditie pentru acceptarea dizolvarii voluntare,adica cea ceruta de dvs., este ca bilantul de lichidare sa fie cu soldurile finale pe 0.

Nu exista aceasta conditie scrisa nicaieri !!
Teoretic incerci sa soldezi conturile dar practic am inchis nenumarate soc cu solduri care nu se puteau inchide ...
Raspunderea personala in ce consta?

Datoriile soc vor fi platite de catre persoanele vinovate de falimentul societatii