Forum Discuţii juridice Executare silită Unde pot urmari starea unui dosar de executare silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Unde pot urmari starea unui dosar de executare silita?

Buna seara.
Imi puteti spune daca exista o pagina de internet unde pot urmari un dosar de executare silita?
Deasemenea am inteles ca dosarele de executare silita au nevoie de inca 2 avize, unul de la judecatoria din sectorul unde locuieste urmaritul si inca un aviz de la o comisie nou infiintata. (nu imi amintesc numele din nefericire).
Este adevarat?
Va multumesc.
pt judecatorie intrati aici:[ link extern ] /
dosarul de executare se urmareste la organul de executare, la biroul executorului. nu stiu sa existe un site pentru executari ci doar pentru dosarele aflate pe rolul instantelor de judecata - "just.ro".
Pentru inceperea executarii e nevoie de investirea cu formula executorie a hotararii, inscrisului ce se va executa si apoi incuviintarea executarii silite . ambele se acorda prin intermediul instantelor de judecata
1. Cererea de investire cu titlu executoriu a unei hotarari judecatoresti depusa la instanta primeste un numar de dosar si il puteti urmari pe Ecris
www.portal.just.ro
la instanta la care ati depus cererea de investire, dupa numele creditorului sau al debitorului daca nu stiti numarul de dosar.
2. Aceeasi procedura o veti urma si in situatia depunerii unei cereri de incuviintare a executarii silite de catre instanta, depusa de executorul judecatoresc la care ati depus - in calitate de creditor - o cerere de executare silita. Sau, in acest caz, puteti lua legatura direct cu executorul judecatoresc. ;)