Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai pot primi pensie alimentara daca am intrerupt un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai pot primi pensie alimentara daca am intrerupt un an studile?

Pot sa mai primesc pensie alimentara daca am intrerupt un an studile(dintre clasa aXII-a si facultate)? Deci dupa terminarea clasei a 12(2009) nu m-am inscris la facultate in acel an ci anul acesta(2010).M-am inscris in anul 1 la Facultatea de 'Balnefiziokinetoterapie' Timisoara in cadrul facultati de medicina. Parintii mei fiind divortati din anul 2000.
mario.m, utilizator
Da, pana la varsta de 26 de ani pe perioada studiilor.
Daca doriti sa primiti pensie trebuie sa va adresati instantei cu o cerere de stabilire pensie si sa faceti dovada ca sunteti student/a cu adeverinta eliberata de insitutia de invatamant respectiva ( cursuri zi ).
Dupa varsta de 18 ani actiunea trebuie promovata in nume personal.
Trebuie sa va adresati personal instantei cu o cerere de chemare in judecata prin care solicitati obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere motivat de faptul ca urmati cursurile universitare.
Chiar daca un an de zile nu ati urmat cursurile scolare, sunteti indreptatit sa primiti in continuare, pe perioada cat urmati cursurile universitare pensie de intretinere.
da. faci dovada ca esti elev si ceri obligarea parintelui la plata pensiei de intretinere.
da cu conditia sa urmati cursurile superioare forma de invatamant - zi. si sa nu depasiti varsta de 26 de ani.