Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema de interes general
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema de interes general

Problema pe care ne-o punem noi - poate chiar vom initia un seminar juridic pe aceasta tema - este cea a stemei tarii de pe stampile. Actul notarial este de autoritate publica, conform legii notarilor publici, dar notarul nu este nici autoritate publica, nici institutie publica, ci doar o functie autonoma - conform aceleiasi legi. Totusi, in virtutea unui regulament al Uniunii Notarilor pe stampila notariala apare stema - dar uniunea n-ar avea acest drept daca nu ar exista un alt act normativ elaborat de Guvern sau de Parlament. Noi insa nu l-am gasit. Este posibil sa existe...Ne ajutati?
Si de ce ai pus acest mesaj in 4 sectiuni ? :)