avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisie

Am 3 angajati care si-au dat demisia si sunt in preaviz de 15 zile.In acest timp am dat anunt de angajare personal.Intrebarea mea este:ii pot pune sa dea o proba de lucru,fiind vorba de ospatar si cat timp(se poate 4 ore)?
Cel mai recent răspuns: Ralu77 , utilizator 18:42, 7 August 2010
da ii angajezi legal cu perioada de proba de maxim 30 de zile si se bucura de toate drepturile unui salariat ;
lucreaza 8 ore si ii poti plati corespunzator
pot lucra 4 ore daca vrei dar ii platesti corespunzator si le faci ctr de munca--------daca nu corespund ii notifici si inchei ctr de munca
Care este perioada minima de proba?Ii pot angaja in acelasi timp cu cei care sunt in preaviz?Trebuie sa le fac intai ctr de munca si dupa aceea sa lucreze?
Daca ma puteti ajuta cu o baza legala ?
Pt CIM nedeterminat, perioada de proba este de 30 zile calendaristice.
Pentru CIM determinat, in functie de perioada pentru care se incheie contractul:
5 zile lucratoare pt CIM incheiat pe o perioada mai mica de 3 luni;
15 zile lucratoare pt CIM incheiat pe o perioada cuprinsa intre 3-6 luni
30 zile ucratoare pt CIM incheiat pe o perioada mai mare de 6 luni
2. Puteti sa-i angajati in acelasi timp cu cei din preaviz (avantajul va fi ca ii va instrui pe noi veniti).
3. Da, trebuie sa le incheiati CIM. Atentie la termenele de inregistrare CIM ITM si transmitere REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de proba pentru angajat nou? l00xzy l00xzy Buna, As dori sa angajez cateva persoane la viitoarea mea firma. Intrebarea mea este: Cate luni un angajat poate lucra legal pentru un S.R.L. inainte de ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim in perioada de proba AlexandraLevi AlexandraLevi Buna, sunt angajata de o luna si jumatate la o societate pe perioada determinata de 1 an. S-a ivit oportunitatea de a colabora cu alta societate (conditii mai ... (vezi toată discuția)
Cum procedez cu preavizul? anca_eke anca_eke lucrez cu carte de munca la o firma de constructii.vreau sa plec dar angajatorul nu imi accepta lichidarea la zi. a zis ca imi trebuie preaviz de 15 zile.in ... (vezi toată discuția)