avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pentru plata pensiei de intretinere...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pentru plata pensiei de intretinere...

Buna seara!
Am si eu o intrebare!
Cu o hotarare judecatoreasca in urma unui divort,se specifica plata pensiei de intretinere de catre tata.De la ce data(incepand din care luna)acesta e obligat la plata...?
Mentionez ca suntem in perioada de 30 de zile,in care se poate face apel(pana la sfarsitul lunii august).
Multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 22:59, 6 August 2010
Scrie in hotarare de la ce data se plaeste pensie.
Trebuie sa apara scris ca pensia se plateste
incepand cu data introducerii actiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De când încep să plătesc pensia alimentară? filip2015 filip2015 Bună seara! Cererea de divorț a fost înaintată în martie, divorțul s-a terminat, iar acum în noiembrie a ieșit hotărârea civilă. Întrebare: - ... (vezi toată discuția)
Pensia de intretinere. ion andrei ion andrei Buna ziua.Am o mare rugaminte la dv.Si va rog sa ma ajutati. Sotia mea a inaintat actiunea de divort la judecatoria sector 1 buc.in care cerea divortul si ... (vezi toată discuția)
Hotaratre divort - plata pensie intretinere constantin vilnoiu constantin vilnoiu Buna ziua. As avea o intrebare: in urma procesului de divort, reclamant fiind subsemnatul, instanta a hotarat: \"Admite actiunea si cererea reconventională. ... (vezi toată discuția)