Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TITLUL PROFESIONAL ITALIA NERECUNOSCUT IN ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TITLUL PROFESIONAL ITALIA NERECUNOSCUT IN ROMANIA-AJUTOR

va expun problemele mele cerand un ajutor si o adresa a unuei comisi guvernamentale pe care primul ministru afirma in interviurile din jurnale respectiv televiziuni ca ar exista si are scop de a ajuta romani din stainatate sa se ,,intoarca acasa’’ respectiv dorinta lui de a aduce in Romania forta de munca calificata ... la fel mai nou afirma si presedintele Basescu...,respectiv de a-mi se recunoste aceasta calificare pe care am obtinuto in ITALIA, Dott. Ing. Civil-ambiental, si profesa in Romania cu aceleasi drepturi...
La fel ca si dmv. am facut memorii si le-am depus la toate ministerele Romaniei, O.A.R., si ( M.D.L.PL., I.S.C., M.A.E., M.M.S.S.F.,M.E.D.U. ecc.I) cit si guvern, presedentie, ...
In momentul de fata raspunsul O.A.R. si al ministelor au ajuns la mine, majoritatea imi rapund ca nu este de competenta lor, si legislatia actuala in domeniul ctiilor este cea veche, directivele europene nefiind recunoscute si implementate in Romania. Vreau sa va trimit atasat la acest email din raspunsul O.A.R., raspuns care sfideza directivele, si parerea mea despre acest O.A.R.- ca infintarea lui si atributiunile, cit si faptul ca nu este subordonat guvernului sau alt organ de stat, modul terorizant in care isi desfasoara activitarea de coruptie legala, in domeniul ctiilor, - reprezinta clar una din prostiile guvernului care a aprobat in 2001 drepturile acestui O.A.R. care personal mi-au spus ca nu doresc concurenta externa in Romania, si deci mi-au respins acest drept de semnatura a proiectului arhitectonic- drept care in Italia il am...

CITEZ:
Hotararea guvernului ROMANIEI pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 184/2001 privind organizarea si exercitarea profesiei de arhitect, republicata
-----------------------------------------------------------------------------------------------------.
Ordinul Arhitectilor din Romania recunoaste profesional diplomele si alte documente similare mentionate la alin. (1) chiar daca aceste calificari nu indeplinesc cerintele minime de formare prevazute de normele europene, acordand acestora, in ceea ce priveste accesul si exercitarea profesiei de arhitect, cu conditia indeplinirii cerintei de la art. 11 alin. (4) din Lege, acelasi efect pe teritoriul statului roman ca si diplomelor si altor documente similare de calificare in domeniul arhitecturii eliberate in RomaniA
Art. 33. Prezenta Hotarare a Guvernului transpune Directiva Consiliului nr. 85/384/CEE, cu modificarile si completarile ulterioare, privind recunoasterea reciproca a diplomelor, certificatelor si altor dovezi oficiale de calificare in domeniul arhitecturii, inclusiv masurile de facilitare a exercitarii efective a dreptului de stabilire si a libertatii de a presta servicii, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 223 din 21.8.1985, p.15

Directiva 36/2005/CE a recunoasteri calificarilor profesionale a fost adoptata in septembrie 2005 si va trebui implementata de STATELE MEMBRE U.E. pana in octombrie 2007. Ea stipuleaza obligatiile statelor membre in domeniul cooperarii administrative, atat pentru relocarea cetatenilor (Art.56). cit si recunoasterea automata a calificarilor profesionale.Respectiv in domeniul arhitecturii pentru Italia confera titlul de arhitect celor care au titlul de dott.ing arhitect sau dott. Ing. In ingineria civila. ( cazul meu)

In concluzie :
Acest drept de profesare al meu fiind impiedicat de legile ROMANIEI IN domeniul constructiilor respectiv legi adoptate pina la intrarea in U.E. care au fost facute in functie de interesele politice si coruptia guvernelor ce sau perindat la conducerea tari din 1989 si pina in prezent...
Si conform acestei legislatii pentru a putea profesa in ROMANIA, exact ca in Italia, rezulta ca trebuie sa intru in contact cu aceste minstere si organe romane, care NU recunosc directivele europene de mai sus ci numai acele hotariri de guvern date din 1989, pina la intrarea in u.e. valabile si in acest moment, care intra in contradictie cu directivele respective...
1. proiectul arhitectonic poate fi semnat numai de arhitect
2 .atestarile de la i..s.c.
3. atestarile de la ministerul MDLPL. ECC.
DECI PROBABIL AR TREBUI SA UMBLU PE LA BUCURESTI LA TOATE ACESTE MINISTERE CAM 2 DOI ANI SA DAU LA EXAMENE, SA IAU LA AUTORIZARI, RESPECTIV ACEST ORDIN AL ARHITECTILOR DUPA PARERAE MEA CONTITUIT IN BAZA INTERESELOR MATERIALE ALE POLITICILOR, TERORIZEAZA SISTEMUL DE CONTRUIRE IN ROMANIA....imi ramane varianta de ai a in judecata, pentru ca nu sant subordinati nici unui organ al statului…
-si se pare ca asta va trebui sa renunt la idea de a ma mai intoarce vreodata in ROMANIA...unde nu exista respect, educatie, civilizatie si responsabilitate, ci numai coruptie, hotie si multe altele, din partea guvernelor si aceste ministere a oamenilor ce lucreaza in ,, conducerea tarii...ecc.

va multumesc, va stau la dispozitie si astept parerea dmv.
dott. ing Vita Daniel
ingvitadaniel@yahoo.it
tel. 0039340717064
Sfatul meu este sa va depuneti o cerere pentru a deveni membru la ordinului arhitectilor din Romania, motivand aceasta cerere in temeiul recunoasterii europene a studiilor efectuate. Daca primiti un refuz sa promovati un litigiu in contencios administrativ, si astfel daca OAR nu vrea sa va recunoasca calificarea, va fi obligat de instanta de judecata.