Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa cu legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa cu legea 112

Buna ziua

veau sa cumpar o casa care a fost luata de fostul chirias prin legea 112.

au trecut cei 10 ani de cand a cumparat-o, deci ar avea voie.

are acte cum ca nu e revendicata si ca nu sunt procese pe rol legate de ea.

cat de mare e riscul totusi sa iau o astfel de casa?

multumesc

NU STIE NIMENI?????
Atentie marita!
In prezent exista o tendinta in justitie de a da castig fostului proprietar (daca acesta apare cu pretentii) in detrimentul cumparatorului pe lg.112., deci poti avea surprize...
Exista o lista a celor expropriati prin D.92/1950 si ai putea sa vezi acolo cam care a fost situatia casei.
Daca exista adeverinta de la Primarie ca nu a fost revendicata si nu exista proces pe rol in legatura cu acest imobil, este foarte bine.
In baza Legii nr. 10/2001 fostul proprietar putea sa o revendice. Nu a facut-o, asa cum reiese din adev. de la Primarie, asa ca chiar daca se mai trezeste vreunul acum sa o revendice, este prea tarziu. A trecut termenul de depunere a notificarilor in baza Legii nr. 10/2001.
Asa cum a spus Kyrradan se poate trezi cu o actiune in revendicare.

si e adevarat ca actiunea in revendicare se poate face oricand, pt ca se invoca imprescriptibilitatea dreptului de proprietate? Indiferent daca termenele date pentru revendicari au trecut?

multumesc.
teoma, utilizator