Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj fara divort

As vrea sa impart cu sotia bunurile dar fara sa divortam.Se poate ?
Actiunea de partaj in instanta o puteti face doar dupa procesul de divort.
vanzarea intre soti e interzisa prin lege. puteti face un inscris intre dvs si sotie cu doi martori. desi nu prea are valoare legala.
Se poate doar pt motive temeinice.
Puteti sa va impartiti fara divort, dar doar pentru motive temeinice.

Conform prevederilor art. 36 din Codul familie la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti, potrivit invoielii acestora. Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotara instanta judecatoreasca.
Pentru motive temeinice, bunurile comune, in intregime sau numai o parte din ele, se pot imparti prin hotarare judecatoreasca si in timpul casatoriei. Bunurile astfel impartite devin bunuri proprii. Bunurile neimpartite, precum si cele ce se vor dobandi ulterior, sunt bunuri comune.

Multumesc pentru raspuns dar as mai vrea sa stiu cum trebuie sa procedez adica trebuie sa o dau in judecata?