Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii modalitatea reducerii salariilor cu 25%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

modalitatea reducerii salariilor cu 25%

Bună seara!
Legea 118/2010, art.1 prevede reducerea salariilor de incadrare, inclusiv sporuri și alte drepturi salariale stabilite în bazab Legii 330/2009.
Întrebarea este dacă reducerea se aplică la salariul de baza sau la salariul brut? Nu mai înțeleg nimic!
Valoarea concediilor de odihnă și a concediilor de boală nu se reduc cu 25%?
Art. 1
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.
(2) In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.