avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii birou notarial pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii birou notarial pfa

Buna ziua
Functionam ca si birou notarial pfa.
Cu decl 200 si 220
Eu am desfasuratorul pt plati anticipate la sanatate si imp 16% pe care le platesc trimestrial la suma declarata in 220.
Am ctr cu casa de pensii si imi platesc si acolo lunar.
Va rog sa imi spuneti babeste daca se schimba ceva pt mine la contributii acum din iulie cu noua ordonanta
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: aura otelea , utilizator 14:01, 15 Septembrie 2010
Inafara de impozit si pensii, va trebui sa platiti si sanatatea 6.5 % si somajul 0.5%
grandanat a scris:

Inafara de impozit si pensii, va trebui sa platiti si [...] somajul 0.5%

Foarte interesant! Pe ce anume va bazati? Nu de alta dar un notar nu presteaza activitate dependenta si nici nu va beneficia niciodata de ajutor de somaj...
Pe art 3 din OUG 58/2010

Art. III. — (1) Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate și asigurări de șomaj.
Multumesc
eu platesc sanatatea in functie de declaratia estimativa de pusa la inceputul anului.
Am depus anuala si mi s-a calculat sa platesc trimestrial o suma de 1500 lei.
Am de la ei un desfasurator.
mai trebuie si altceva in afara de asta.
Pt somaj trebuie sa merg sa fac contract cu ei?
grandanat a scris:

Pe art 3 din OUG 58/2010

Care nu vad cum s-ar putea aplica notarilor, cum spuneam.
Ultima modificare: Miercuri, 11 August 2010
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Pfa- dispozitiile oug 58/2010 ContSters109653 ContSters109653 Incepand cu veniturile obtinute in luna iulie, PFA au obligatia de a plati contributiile sociale in conformitate cu dispozitiile OUG 58/2010. Potrivit art. ... (vezi toată discuția)
Pfa platitor de contributii sociale gabihob gabihob Un expert contabil este angajat cu contract de munca pe durata nedeterminata pe post de economist la o societate comerciala. In afara orelor de program ... (vezi toată discuția)
Plati pt pfa conf noului cod fiscal, care e angajat sibianul80 sibianul80 Buna ziua. Nici mie nu mi-e clar cat si ce am de platit. Sunt angajat la o societate cu norma intreaga. Pe langa asta am un PFA de prestari servicii pt ... (vezi toată discuția)