Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident cu tir bulgar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident cu tir bulgar

Buna ziua ,in data de 2 august anul curent am fost acrosat de un tir inmatriculat in Bu lgaria am chemat politia care a facut proces verbal .Politia a constatat ca bulgarul este vinovat .A doua zi am cautat reprezentantul asigurari in Romania am gasit ca asigurarea bulgarului este facuta la DZI INSURANCE iar reprezentantul in ROMANIA este AVUS INTERNATIONAL cu sediul in Bucuresti eu fiind din Arad i-am contactat telefonic mi-au trimis un constatator sa imi vada masina care a facut un deviz de constatare a pagubelor si am semnat o cerere de despagubire iar acesta mi-a spus ca pot sa o duc in service .La service acestia au gasit si alte probleme la masina cand au desfacuto-o iar service-ul i-au trimis poze si le-a facut un deviz de reconstatare acestea le-au raspuns ca capota nu se pune in discutie si ca sa le faca un deviz cam cat ar costa reparatia .Am vorbit si eu telefonic si au spus ca oricum nu poate sa plateasca nimic pana nu le vine confirmarea din bulgaria cum ca cartea verde a bulgarului ar fi valabila si ca aceasta poate sa dureze pana la 3 luni si ca eu pot sa repar masina ca o sa-mi plateasca ei.Cum de se poate sa dureze asa de mult o astfel de verificare in timpurile noastre cand toate informatiile sunt computerizate de ce cand trebuie sa platim noi asigurarile se misca rapid sa ne ia bani dar cand trebuie sa ni dea incearca tot felul de prelungiri,pai atunci ia sa nu fim obligati sa platim RCA si atunci despagubeste fiecare pe bani lui si isi repara masinile .Masina este inmatriculata pe firma eu am nevioe de masina.Eu nu am ce face decat sa astept luni de zile pana se socotesc ca trebuie sa plateasca adica termenul max 3 luni cu stima va multumesc
Dupa cum sunt convins ca v-ati dat seama firma de asigurare a vinovatului este in bulgaria ( balcanici ca si noi si cu acelasi dor de munca , sau mai bine zis la fel de prompti si de seriosi ).Polita trebuie sa primeasca o confirmare din Bulgaria si fara ea nu se poate face deocamdata nimic. Pana atunci nu va ramane decat sa-i pistonati pe cei de la AVUS cu telefoane, pna se vor plictisi si vor incerca sa se miste mai repede.Dupa primirea confirmari sau infirmarii politei mai putem discuta
Daca vreti o reparatie mai rapida puteti plati reparatia cu deviz intomit pe baza contatarilor inspectorului de dauna de la AVUS , urmand ca dupa terminarea dosarului sa fiti despagubita. V a urez mult succes!
problema ca acest termen de 3 luni se ragaseste si in Directivele europene referitoare la RCA, astfel incat va trebui sa asteptati. Intr-un viitor, speram noi, nu prea indepartat, se va aplica si in Romania asigurarea directa, ca in alte state precum Spania si Franta; potrivit acestor tipuri de asigurari, fiecare pagubit se adreseaza propriului asigurator RCA, acesta il despagubeste, urmand a recupera de la firma de asigurari a vinovatului suma achitata, indiferent de unde este acesta.
Acum, doar o asigurare CASCO ( facultativa) la masina firmei v-ar fi ajutat sa obtineti banii mai repede.:(
Va multumesc mult.Desi sunt necajita:worthy: ca o sa dureze destul de mult sper sa nu fie 3 luni si :( pacat ca nu pot sa fac nimic sa-i stresez cu ceva .Sugestile sunt bine venite
Buna ,revin din nou pentru lamuriri in cele din urma am primit un raspuns din partea firmei de asigurari care este reprezentantul in Romania a firmei din bulgaria au confirmat valabilitatea politei adica a carti verzi dar au spus ca firma de asigurari din BULGARIA a cerut o declaratie de accident a persoanei asigurate .imi puteti spune daca este un timp legal pentru care se poate astepta pentru acesta daca nu se prezinta eu cat sa astept si daca se poate sa aiba o alta opinie despre modul in care s-a produs accidentul sau alte aspecte care se pot ivi