Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean mexican
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean mexican

Bună ziua, am nevoie de ajutor urgent....
Un SRL cu sediu şi punct de lucru în Bucureşti, vrea să angajeze un cetăţean mexican, cu domiciliul în Mexic şi reşedinţa în Bucureşti. Patronul îmi spune că trebuie o negaţie (de nu ştiu unde) că munca respectivă nu poate fii prestată de un român, că trebuie permis de muncă, că trebuiesc traduse toate actele personale ale angajatului .... (angajata este soţia patronului şi postul este de vânzător).
Deci care sunt condiţiile legale şi actele necesare angajării ?
Vă mulţumesc anticipat !
Strainii pot fi încadrati în munca pe teritoriul României la angajatori care functioneaza în mod legal, cu îndeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a) locurile de munca vacante nu pot fi ocupate de cetateni romani, ai altor state membre ale Uniunii Europene, ai statelor semnatare ale Acordului privind Spatiul Economic European, precum si de rezidenti permanenti pe teritoriul României;
b) îndeplinesc conditiile speciale de pregatire profesionala, experienta în activitate si autorizare, solicitate de angajator potrivit legislatiei în vigoare;
c) fac dovada faptului ca sunt apti din punct de vedere medical sa desfasoare activitatea respectiva si nu au antecedente penale care sa fie incompatibile cu activitatea pe care o desfasoara sau urmeaza sa o desfasoare pe teritoriul României;
d) se încadreaza în contingentul anual aprobat prin hotarâre a Guvernului;
e) angajatorii au achitate la zi obligatiile catre bugetul de stat.
Mulţumesc pentru răspuns şi dacă se poate vă rog să-mi spuneţi care este temeiul legal al acestor condiţii, pentru că astăzi am sunat la ITM şi mi-au spus că am nevoie de aceleaşi acte ca şi pentru orice angajat...........
ORDONANTA DE URGENTA nr. 56 din 20 iunie 2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei