avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintoarcere din concediul de crestere al copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintoarcere din concediul de crestere al copilului

ce trebuie facut la intoarcerea mamei din concediul de crestere al copilului in varsta de 2 ani
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:56, 14 August 2010
1. Cu cateva zile inainte dea implini copilul 2 ani faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Data reluarii activitatii este prima zi dupa ce copilul implineste 2 ani.
care este actul normativ?
ce trebuie sa faca angajatorul dupa ce am facut cererea de incetare a suspendarii?
va multumesc
1. Codul muncii, art.51(1), lit.a).
2. Angajatorul stie ce trebuie sa faca: o decizie de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii, in baza aceluiasi CIM, pe care o inregistreaza la ITM si din care va da si dvs. un exemplar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din cic resurseumane12 resurseumane12 data nastere copil 2.06.2010 sfarsit perioada suspendare 1.06.2010. cerere anjagat reluare activitate 4.06.2012 ce acte se intomesc si daca este corecta ... (vezi toată discuția)
Anuntare angajator la intoarcerea din concediul de crestere copil Claudia Carmen Claudia Carmen Buna ziua! Vreau sa stiu daca la intoarcerea din concediu de crestere copil, la data in care copilul implineste 2 ani (ex: 7 august) trebuie anuntat ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie florinape florinape buna seara as dori sa.mi spuneti daca se poate eu am fost reprimita in campul muncii inainte ca fetita mea sa implineasca varsta de un an de zile am optat ... (vezi toată discuția)