Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintoarcere din concediul de crestere al copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintoarcere din concediul de crestere al copilului

ce trebuie facut la intoarcerea mamei din concediul de crestere al copilului in varsta de 2 ani
1. Cu cateva zile inainte dea implini copilul 2 ani faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Data reluarii activitatii este prima zi dupa ce copilul implineste 2 ani.
care este actul normativ?
ce trebuie sa faca angajatorul dupa ce am facut cererea de incetare a suspendarii?
va multumesc
1. Codul muncii, art.51(1), lit.a).
2. Angajatorul stie ce trebuie sa faca: o decizie de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii, in baza aceluiasi CIM, pe care o inregistreaza la ITM si din care va da si dvs. un exemplar.