avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intarzierea depunerii actelor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intarzierea depunerii actelor de somaj

Mi s-a incheiat contractul de munca in 17 mai si, bazandu-ma pe niste promisiuni de munca, pana acum nu am depus actele de somaj. Am mai mult de 12 luni lucrate in ultimele 24. Mai pot primi somaj? pentru cat timp se plateste?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:42, 16 August 2010
veti beneficia de indemnizatia de somaj cu data depunerii dosarului.
perioada de somaj este functie si de vechimea dvs. .
Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic dreptaciul dreptaciul Am o vechime in munca de 24 ani neintrerupti . Cu toate acestea in luna noiembrie a.c am fost in somaj tehnic,conform OUG 4/2010.In cazul in care as fi ... (vezi toată discuția)
Somaj ManeaMonica ManeaMonica Buna ziua! As dori sa stiu daca se beneficiaza de somaj si cate luni , in conditiile in care in ultimile 12 luni angajatul a avut o intrerupere de 3 zile , si ... (vezi toată discuția)
Perioada acordare somaj lavinia ruth lavinia ruth pe ce perioada se acorda ajutor de somaj -indemnizatie la o vechime in munca de 15 ani? Daca ma angajez dupa 2 ani si lucrez 12 luni mai am dreptul la un alt ... (vezi toată discuția)