Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intarzierea depunerii actelor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intarzierea depunerii actelor de somaj

Mi s-a incheiat contractul de munca in 17 mai si, bazandu-ma pe niste promisiuni de munca, pana acum nu am depus actele de somaj. Am mai mult de 12 luni lucrate in ultimele 24. Mai pot primi somaj? pentru cat timp se plateste?
veti beneficia de indemnizatia de somaj cu data depunerii dosarului.
perioada de somaj este functie si de vechimea dvs. .
Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.