Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Buna ziua ,Sunt profesoara ,nascuta -24 noiembrie 1951--in activitate din 1973,septembrie ,1 Am o intrerupere de 6 luni,din perioada cand aveam statut de profesor -suplinitor ,mai apoi perioada 1 martie - 8 octombrie concediu medical Care este data la care imi inchei activitatea?si Cand imi depun cererea de pensionare ,in ce luna? Multumesc ,pentru raspuns ...
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Octombrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 11 luni;
1. Potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
2. Deci aveti deschis dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu octombrie 2007, respectiv la implinirea varstei de 55 ani si 11 luni.
3. Asadar puteti sa depuneti cererea de pensionare oricand doriti dvs. (si maine).