avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Buna ziua ,Sunt profesoara ,nascuta -24 noiembrie 1951--in activitate din 1973,septembrie ,1 Am o intrerupere de 6 luni,din perioada cand aveam statut de profesor -suplinitor ,mai apoi perioada 1 martie - 8 octombrie concediu medical Care este data la care imi inchei activitatea?si Cand imi depun cererea de pensionare ,in ce luna? Multumesc ,pentru raspuns ...
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:09, 16 August 2010
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Octombrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 11 luni;
1. Potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
2. Deci aveti deschis dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu octombrie 2007, respectiv la implinirea varstei de 55 ani si 11 luni.
3. Asadar puteti sa depuneti cererea de pensionare oricand doriti dvs. (si maine).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare segovia_48 segovia_48 Sunt nascut la data de 1.05.1948 si am o vechime in invatamant de 38 ani.Vreau sa stiu daca prevederea art.127(3) din Legea 128/1997 privind Statutul ... (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Pensionarea in invatamant Vlad2013 Vlad2013 Buna seara, Cu respect,doresc lamuriri , cu privire la pensionarea anticipata a sotiei mele. S-a nascut la 26 ian.1953.Deci,are varsta de 57 ani. A ... (vezi toată discuția)