Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum scap de actiunile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum scap de actiunile

In urma cu cativa ani ajutat un prieten sa infiinteze o firma. Eu am actiuni 10 %, partenerul meu este administrator cu 90%. Precizez ca nu am drept de semnatura si am rupt legatura cu partenerul meu si de atunci nu m-am mai implicat in firma.
Acum am aflat ca firma respectiva se afla intr-un proces. Am 2 intrebari
1) cum pot scapa de cele actiunile mele(10%) si sa nu mai am nici o treaba cu aceasta firma.
2) pot fi tras la raspundere civil sau penal?
andra.dobre a scris:

1) cum pot scapa de cele actiunile mele(10%) si sa nu mai am nici o treaba cu aceasta firma.

Desi folosesti termenul termenul de ''actiuni'', presupun ca este vorba despre un SRL. Daca este asa, inseamna ca detii 10% parti sociale.
Pentru a ''scapa'' de ele ai doua variante:
a) le poti cesiona (asociatului tau, sau unui tert) conform art 202 - 203 Legea nr. 31/1990;
b) te poti retrage din societate, in conditiile art. 226 Legea nr. 31/1990.

2) pot fi tras la raspundere civil sau penal?

Daca treaba sta intr-adevar asa cum ai descris-o, nu vei fi trasa la raspundere (nici civil, nici penal).