avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum scap de actiunile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum scap de actiunile

In urma cu cativa ani ajutat un prieten sa infiinteze o firma. Eu am actiuni 10 %, partenerul meu este administrator cu 90%. Precizez ca nu am drept de semnatura si am rupt legatura cu partenerul meu si de atunci nu m-am mai implicat in firma.
Acum am aflat ca firma respectiva se afla intr-un proces. Am 2 intrebari
1) cum pot scapa de cele actiunile mele(10%) si sa nu mai am nici o treaba cu aceasta firma.
2) pot fi tras la raspundere civil sau penal?
Cel mai recent răspuns: timi , utilizator 20:24, 16 August 2010
andra.dobre a scris:

1) cum pot scapa de cele actiunile mele(10%) si sa nu mai am nici o treaba cu aceasta firma.


Desi folosesti termenul termenul de ''actiuni'', presupun ca este vorba despre un SRL. Daca este asa, inseamna ca detii 10% parti sociale.
Pentru a ''scapa'' de ele ai doua variante:
a) le poti cesiona (asociatului tau, sau unui tert) conform art 202 - 203 Legea nr. 31/1990;
b) te poti retrage din societate, in conditiile art. 226 Legea nr. 31/1990.



2) pot fi tras la raspundere civil sau penal?


Daca treaba sta intr-adevar asa cum ai descris-o, nu vei fi trasa la raspundere (nici civil, nici penal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl cu trei asociati banad banad Buna in seara! In cazul unui SRL cu trei asociati unul dintre ei doreste cesionarea partilor sale sociale iar in actul constitutiv se prevede ca aceasta ... (vezi toată discuția)
Cesionare sau donatie de actiuni? andra.dobre andra.dobre Buna ziua, sunt asociat intr-un SRL cu 10%. Vreau sa scap de partea mea de actiuni si sa ies neaparat din firma. Intrebarea mea este : ce modalitate este mai ... (vezi toată discuția)
Probleme privind o cesiune angelmugler angelmugler Persoana pentru care am lucrat a preluat o firma prin cesiune de la un partener de afaceri, aceasta urmand a fi pe numele meu si al fiului lui, 50%-50%, ... (vezi toată discuția)