avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Agresiune fizica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Agresiune fizica

Buna seara. Ma numesc Ioana si am 15 ani. Locuiesc cu bunica si cu un unchi de al meu de mic copil deoarece mama s-a recasatorit si si-a intemeiat o familie insa ma ajuta financiar. Problema pentru care va scriu este urmatoarea: unchiul meu, fiind o fire mai impulsiva si agitata, de cate ori nu fac ceva pe placul lui acesta imi vorbeste foarte vulgar, ma injura, ameninta si din ce in ce mai des ma si loveste. Nu ma loveste cat sa imi ramana vanatai insa e destul ca imi provoaca o stare de frica. De multe ori imi este frica sa raman cu el singura in casa. Ce s-ar intampla daca as face o plangere la Politie sau Protectia Copilului? I s-ar putea intampla ceva mamei mele? Va rog sa imi spuneti daca exista o lege care sa ma protejeze in aceasta situatie si ce i s-ar intampla unchiului meu daca l-as denunta. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper sa ma ajutati.
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 20:21, 17 August 2010
Mai intai, mama stie ce problema ai? Daca da si nu a luat nicio masura pentru a schimba situatia, anunta Protectia copilului. Probabil mama va fi obligata sa te ia la ea sau va fi decazuta din drepturi. E mai complicat. e importanta atitudinea mamei fata de situatia pe care o semnalezi.
Buna seara Ioana
As vrea sa-ti pot scrie ca problema ta se poate rezolva facand o plangere, un denunt, etc. insa ar fi o minciuna. Problemele de natura celei aratate de tine nu se rezolva deloc simplu iar un denunt sau o plangere nu rezolva nimic pentru ca intre plangerea ta (pe care nu o poti dovedi) si o plangere fara nici un temei nu exista, legal vorbind, nici o deosebire. Cu alte cuvinte, Ioana, ceea ce lipseste este proba, dovada ca esti agresata de unchiul tau si in masura in care poti procura o astfel de dovada cresc sansele de a rezolva pe cale legala problema ta.
Insa o astfel de solutionare nu aduce nimic bun. Cand ajungi sa-ti reclami o ruda relatia cu ea e aproape sfarsita si ma gandesc ca poate ajungi la o intelegere cu unchiul tau.
Sper ca nu intelegi din postarea mea ca as aproba violenta. Violenta e intotdeauna gresita si unchiul tau greseste fata de tine daca incearca sa se impuna in fata ta prin violenta. Poate ai si tu unele scapari care, desi nu justifica cu nimic violenta lui, sunt de natura sa o amplifice sau provoace?
Nu ne-ai scris deloc care este pozitia bunicii tale, in casa careia ai crescut, si care ar trebui sa te sustina si sa te protejeze.
da, ii poti face plangere la politie. bravo ca ai curaj!
Mama mea stie de aceste probleme insa ea incearca sa rezolve problemele vorbind cu unchiul meu. Si tatal meu vitreg a vorbit de cateva ori cu el insa situatia a ramas neschimbata. Bunica mea intervine de fiecare data dar de cele mai multe ori unchiul meu o ameninta si pe ea si ii vorbeste vulgar ba chiar ridica palma la dansa. Unchiul meu vine si se cearta cu mine si cu bunica mea dupa ce se cearta cu iubita lui. Nu are motive bine intemeiate pentru o cearta insa dupa cum am spus, e foarte impulsiv si nu suporta nici un fel de comentariu din partea mea sau al bunicii mele. Va multumesc inca o data pentru sfaturi.
Unchiul este cel care te agreseaza, deci ar trebui sa fie tres cumva la raspundere. Daca mama stie, tatal vitreg stie, de ce nu te iau la ei? Bunica, desi are grija de tine, nu te poate apara. Unchiul nu are dreptul, sub nicio forma, sa te agreseze, nici macar verbal, fizic-nu mai discutam! As zice sa stai serios de vorba cu mama si sa-i spui ca intentionezi sa anunti autoritatile. Daca nu ia masuri urgente, chiar sa o faci! In primul rand DGASPC. Dl. avocat zice politie. Eu nu as spune la fel, avand in vedere ca politia nu te scoate din mediul respectiv, ci protectia copilului. O eventuala plangere la politie ar putea inrautati situatia. As fi de parere sa discuti cu un asistent social sau cu psihologul scolii, mai inainte de a sesiza DGASPC.

Alte discuții în legătură

Amenintarea cu moartea!! in familie!! alexavv08 alexavv08 Buna ziua! As vrea sa stiu daca merg sa depun o plangere la politie pentru amenintare cu moartea in familie, politia, respectiv procuratura, vor lua masuri ... (vezi toată discuția)
Drepturile copilului Aderiana Stanciu Aderiana Stanciu sunt mama si mi-e greu.de aceea va scriu.am vecina o fetita de 14 ani,care sta la bunica ei.mama ei si-a refacut viata cu un alt barbat si au si un copil de 3 ... (vezi toată discuția)
Femeie batuta. "nu fac plangere". anonim: eu cum ajut? brook3013 brook3013 Buna ziua. Cunosc un caz in care o doamna este batuta de catre sotul ei aproape tot timpul. I se vad vanataile pe langa ochi cand vine sa faca curatenie in ... (vezi toată discuția)