Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Agresiune fizica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Agresiune fizica

Buna seara. Ma numesc Ioana si am 15 ani. Locuiesc cu bunica si cu un unchi de al meu de mic copil deoarece mama s-a recasatorit si si-a intemeiat o familie insa ma ajuta financiar. Problema pentru care va scriu este urmatoarea: unchiul meu, fiind o fire mai impulsiva si agitata, de cate ori nu fac ceva pe placul lui acesta imi vorbeste foarte vulgar, ma injura, ameninta si din ce in ce mai des ma si loveste. Nu ma loveste cat sa imi ramana vanatai insa e destul ca imi provoaca o stare de frica. De multe ori imi este frica sa raman cu el singura in casa. Ce s-ar intampla daca as face o plangere la Politie sau Protectia Copilului? I s-ar putea intampla ceva mamei mele? Va rog sa imi spuneti daca exista o lege care sa ma protejeze in aceasta situatie si ce i s-ar intampla unchiului meu daca l-as denunta. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper sa ma ajutati.
ar trebui sa sesiezi protectia copilului.