Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... incompatibilitati de functii in asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

incompatibilitati de functii in asociatiile de proprietari

Singura incompatibilitate intre membrii organelor alese, prevazuta in mod expres de legislatia actuala in materie de asociatii de proprietari, este cea din art. 12, sectiunea B - Obligatii, litera i) din Anexa la H.G. nr. 1588/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari (M.O. nr. 43/18.01.2008), care stipuleaza ca „nu pot ocupa functii in comitetul executiv si in comisia de cenzori membri avand grade de rudenie, pana la gradul al 4-lea inclusiv”. Cu toate acestea, doresc sa stiu daca, eventual in baza altor acte normative sau principii de drept, pot fi considerate incompatibilitati si urmatoarele: un sot administrator de imobil, celalalt membru in comitetul executiv sau comisia de cenzori ai asociatiei de proprietari?
Intr-adevar, acelea sunt singurele incompatibilitati interzise de lege insa, din punctul meu de vedere, in cazul in care o sotul este administrator si sotia este cenzor este un conflict de interese flagrant pentru ca cenzorul il verifica pe administrator.