Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere abuziva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere abuziva?

Buna Ziua,
Un angajat, la revenirea din concediu, este anuntat de catre diretorul de zona, ca, incepand cu data de 01.09.2010 postul sau de director de magazin este desfiintat, pe motiv de dificultati economice, precum si pentru slabele rezultate obtinute. Unitatea nu are alte locuri vacante si, dupa efectuarea inventarului, i se inmaneaza doua hartii, una purtand titlul de preaviz, iar cealalta de decizie de desfacere a contractului de munca, ambele, nesemnate si nestampilate, cu precizarea de a le semna si a le expedia prin posta la sediul angajatorului.
Bineinteles, ca de a doua zi, in locul acestui angajat, vine un al vanzator, iar concediatul nu are nici pana in prezent documente oficiale de incetare a cim. Ce se poate face in asemenea situatie? Se pot obtine si daune morale pentru aceasta maniera de a fi concediat?
Va multumesc!
Mai greu cu daunele morale, trebuie demonstrata legatura de cauzalitate dintre fapta angajatorului si prejudiciul suferit de catre angajat, cat despre concedierea in sine puteti sa o contestati in termen de 30 de zile de la luarea la cunostiinta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul,fiind un litigiu de munca nu platiti taxe.
In primul rand e abuziv ce au facut ei , daca omul abia a venit din concediu , erau obligati sa ii acorde preavizul de minim 20 zile , de la data terminarii concediului , apoi decizia de incetare cm, plus plata a cel putin un salariu compensatoriu conform contract colectiv de munca pe 2010.
II puteti actiona lejer in judecata, daca postul nu s-a desfiintat efectiv obtineti cel mai probabil reincdrarea in munca cu plata salariului de la data desfacerii cm, iar daca chiar s-a desfiintat postul , puteti cere plata salariilor compensatorii. Puteti cere si daune morale, dar sincer , slabe sanse sa aveti castig de cauza cu ele.....de regula nu se dau :(. Oricum ar fi , aveti de castigat :) Bafta!
lacramioara_25ani a scris:

In primul rand e abuziv ce au facut ei , daca omul abia a venit din concediu , erau obligati sa ii acorde preavizul de minim 20 zile , de la data terminarii concediului , apoi decizia de incetare cm, plus plata a cel putin un salariu compensatoriu conform contract colectiv de munca pe 2010.
II puteti actiona lejer in judecata, daca postul nu s-a desfiintat efectiv obtineti cel mai probabil reincdrarea in munca cu plata salariului de la data desfacerii cm, iar daca chiar s-a desfiintat postul , puteti cere plata salariilor compensatorii. Puteti cere si daune morale, dar sincer , slabe sanse sa aveti castig de cauza cu ele.....de regula nu se dau :(. Oricum ar fi , aveti de castigat :) Bafta!

Eu cred ca i-au acordat preaviz din moment ce desfacerea cim va fi cu 01.09.
Decizia nu are treba deocamdata, trebuie comunicata dupa 01.09.
Salariul compensatoriu se cere in scris..deci...faceti cerere...
Daune nu prea cred...
maglas a scris:

lacramioara_25ani a scris:

In primul rand e abuziv ce au facut ei , daca omul abia a venit din concediu , erau obligati sa ii acorde preavizul de minim 20 zile , de la data terminarii concediului , apoi decizia de incetare cm, plus plata a cel putin un salariu compensatoriu conform contract colectiv de munca pe 2010.
II puteti actiona lejer in judecata, daca postul nu s-a desfiintat efectiv obtineti cel mai probabil reincdrarea in munca cu plata salariului de la data desfacerii cm, iar daca chiar s-a desfiintat postul , puteti cere plata salariilor compensatorii. Puteti cere si daune morale, dar sincer , slabe sanse sa aveti castig de cauza cu ele.....de regula nu se dau :(. Oricum ar fi , aveti de castigat :) Bafta!

Eu cred ca i-au acordat preaviz din moment ce desfacerea cim va fi cu 01.09.
Decizia nu are treba deocamdata, trebuie comunicata dupa 01.09.
Salariul compensatoriu se cere in scris..deci...faceti cerere...
Daune nu prea cred...

Nu a specificat exact datele, iar din cate stiu , salariile compensatorii trebuiesc date de unitate fara a se face cerere, dar este bine sa faca asta , pentru a avea acoperire in fata instantei :)
lacramioara_25ani a scris:

maglas a scris:

lacramioara_25ani a scris:

In primul rand e abuziv ce au facut ei , daca omul abia a venit din concediu , erau obligati sa ii acorde preavizul de minim 20 zile , de la data terminarii concediului , apoi decizia de incetare cm, plus plata a cel putin un salariu compensatoriu conform contract colectiv de munca pe 2010.
II puteti actiona lejer in judecata, daca postul nu s-a desfiintat efectiv obtineti cel mai probabil reincdrarea in munca cu plata salariului de la data desfacerii cm, iar daca chiar s-a desfiintat postul , puteti cere plata salariilor compensatorii. Puteti cere si daune morale, dar sincer , slabe sanse sa aveti castig de cauza cu ele.....de regula nu se dau :(. Oricum ar fi , aveti de castigat :) Bafta!

Eu cred ca i-au acordat preaviz din moment ce desfacerea cim va fi cu 01.09.
Decizia nu are treba deocamdata, trebuie comunicata dupa 01.09.
Salariul compensatoriu se cere in scris..deci...faceti cerere...
Daune nu prea cred...

Nu a specificat exact datele, iar din cate stiu , salariile compensatorii trebuiesc date de unitate fara a se face cerere, dar este bine sa faca asta , pentru a avea acoperire in fata instantei :)

Un angajat, la revenirea din concediu, este anuntat de catre diretorul de zona, ca, incepand cu data de 01.09.2010

fiind in 18.08, postul fiind in 17.08 hmmmm......cam a specificat, si perioada, cu +- 2 zile, anuntul facut de catre director se incadreaza in preaviz.